- W internecie pojawi się dziesięć filmów z wyjątkowym opracowaniem - część będzie przedstawiona gwarą, część językiem literackim, a do tego dołączymy słownik, aby każdy mógł zrozumieć - wyjaśnia pomysłodawczyni przedsięwzięcia - Izabela Pyclik. - W naszych zbiorach mamy sporo regionaliów i na nich będziemy pracować.
- Chodzi o kultywowanie tradycji i podtrzymywanie gwary przede wszystkim tutaj na Żywiecczyźnie. Chcemy też pokazać bardzo różne oblicza naszego życia w tym terenie - wyjaśnia. - Będzie trochę o tradycjach, będzie trochę o zwyczajach, ale... powiemy też o tym, gdzie straszy - dodaje z uśmiechem nasza rozmówczyni.
W pierwszym, dostępnym już w sieci filmie zagrali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu. - To dla naszych uczniów niezwykła przygoda, ale nie tylko - tłumaczy dyrektorka placówki, w której nie brakuje zajęć z edukacji regionalnej - Magdalena Worek.
- Z folklorem jesteśmy za pan brat - zapewnia. - Uczniowie niepełnosprawni intelektualnie mają tak samo ogromne poczucie tożsamości sąd pochodzą, kim są, wiedzą kim byli ich przodkowie. I to właśnie do szkoły należy także dbanie o to, aby ta tożsamość była pielęgnowana. Dlatego z radością włączyliśmy się w realizację pomysłu - podsumowuje dyrektorka.
Projekt, który ma potrwać do listopada realizowany jest w ramach projektu EtnoPolska 2021 i finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury.