Grupa Żywiec znika z warszawskiej giełdy. Była to najdłużej notowana na spółka w historii parkietu

i

Autor: Grupa Żywiec

Grupa Żywiec znika z warszawskiej giełdy. Była to najdłużej notowana na spółka w historii parkietu

2023-01-31 16:04

Po prawie 32 latach z notowań warszawskiej giełdy zniknie Grupa Żywiec. Czołowy producent piwa w Polsce złożył do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosek o wycofanie jej akcji z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Grupa Żywiec nie będzie notowana na warszawskiej giełdzie

26 stycznia br. odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Grupy Żywiec. To właśnie w jego trakcie podjęto decyzję o złożeniu wniosku skierowanego do KNF-u. Informacje tę potwierdził następnego dnia zarząd spółki.

Tym samym dobiega końca niemal 32-letnia obecność Grupy Żywiec na warszawskiej giełdzie. Jeden z największych polskich producentów piwa zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych 24 września 1991 roku, pięć miesięcy po uruchomieniu warszawskiego parkietu. W 2019 roku Grupa została najdłużej notowaną spółką na giełdzie.

Zniknięcie Grupy Żywiec z notowań warszawskiej giełdy nie było jednak tak zaskakujące, jak z pozoru się wydaje. Jej największy udziałowiec, Heineken, od dawna planował zdjęcie firmy z parkietu. W listopadzie holenderska grupa wezwała do sprzedaży właścicieli  ponad 680 tys. akcji Grupy Żywiec znajdujących się w obrocie giełdowym, co przekładało się na ok. 6,6 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Heineken posiadał już wtedy akcje odpowiadające 93 proc. głosów. Kolejne wezwanie pojawiło się w połowie stycznia, kiedy to spieniężono ostatnie 73 tysiące akcji znajdujących się w rękach mniejszościowych udziałowców.

Według branżowych raportów, Grupa Żywiec w 2021 roku sprzedała 10,97 mln hektolitrów piwa. Należą do niej browary w Żywcu, Warce, Elblągu i Namysłowie.