Stacja uzdatniania wody w Wilkowicach

i

Autor: Michał W.

WAŻNE

Groźne bakterie pojawiły się w wodzie ze Stacji Uzdatniania Wody w Wilkowicach

Bakterie grupy coli stwierdzono w wodzie ze Stacji Uzdatniania Wody w Wilkowicach – przekazały w czwartek rano służby kryzysowe wojewody śląskiego. Woda nie nadaje się do picia i użytkowania. Sytuacja dotyczy ok. 6,5 tys. odbiorców. Woda jest dostarczana beczkowozami.

Bakterie Escherichia coli oraz grupy coli wykryto w wodzie przeznaczonej do spożycia ze Stacji Uzdatniania Wody w Wilkowicach przy ul. Strażackiej.

AKTUALIZACJA KOMUNIKAT SANEPIDU

- Z uwagi na skażenie, woda nie nadaje się do picia i użytkowania. Sytuacja dotyczy ok. 6,5 tys. odbiorców. Woda nie nadaje się do spożycia w całych Wilkowicach oraz w części Bystrej oraz części Rybarzowic. W gminie ustawiono 11 punktów dystrybucji wody. Będzie także dostarczana indywidualnie do potrzebujących – wskazano w komunikacie.

Woda niezdatna do spożycia

Zgodnie z informacją bielskiego sanepidu woda z kranu nie nadaje się tam do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych. Woda podawana z sieci nie jest zdatna do kąpieli. Woda może być używana tylko do takich celów, jak spłukiwanie toalet. Szczególnie narażone są osoby z osłabioną odpornością, niemowlęta i małe dzieci.

Beczkowozy dowożą wodę 

Jak podał wilkowicki urząd gminy, zbiorniki z wodą pitną dla mieszkańców ustawiono przed urzędem gminy, przed OSP Wilkowice, przed Piekarnią Czader, przed budynkiem „Starej Szkoły” w Huciskach, przy wjeździe na ul. Harcerską, przed budynkiem „Restauracji pod Kuźnią”, przed pawilonem „Rogacz”, przed Szkołą Podstawową nr 1, przed sklepem „Delikatesy Centrum”, na skrzyżowaniu ul. Wiśniowej i Żywieckiej i na skrzyżowaniu drogi serwisowej z ul. Grabecznik.

Osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami, które nie będą w stanie samodzielnie odebrać wody zdatnej do picia - proszone są o kontakt ze Spółką Wodociągową w Wilkowicach. pap

To kolejna taka sytuacja w okolicy. W połowie lipca br. bakterie Escherichia coli wykryto w wodzie pochodzącej ze Stacji Uzdatniania w Bystrej.