Geograficzna pułapka czeka na nieostrożnych turystów
Zamek w Grodźcu Śląskim został otwarty dla turystów 18 stycznia 2023 roku. Miejscowość wchodzi w skład gminy Jasienica i leży w pobliżu Bielska-Białej. Problem w tym, że to niejedyny Grodziec na mapie Polski. Obok Złotoryi w województwie dolnośląskim znajduje się miejscowość o właśnie takiej nazwie, w której, jakby tego było mało, również znajduje się popularny zamek. O pomyłkę więc nie trudno, co zauważyli również właściciele śląskiego obiektu.
Łatwo więc wyobrazić sobie sytuację, w jakiej dochodzi do błędu. Chcemy szybko znaleźć informacje o zamku (tym znajdującym się w gminie Jasienica), wpisujemy w wyszukiwarkę frazę "Grodziec Zamek", a Google podpowiada nam stronę obiektu położonego w województwie dolnośląskim. W pośpiech znajdujemy numer, rezerwujemy wycieczkę i z zadowoleniem zamykamy stronę. Problem w tym, że dodzwoniliśmy się do zupełnie innego zamku niż planowaliśmy.
Problemem jest również to, że zamek w Grodźcu Śląskim póki co nie posiada swojej własnej witryny internetowej. Więc nawet jeśli doprecyzujemy, o jaką miejscowość nam chodzi, prawdopodobnie i tak trafimy na stronę obiektu obok Złotoryi. Dlatego warto skorzystać z rady właściciela obiektu i zapisać właściwy numer telefonu. Polecamy też przyjrzeć się obu zdjęciom zamków - jak widać, różnią się od siebie dosyć znacząco.
PS. Okazuje się, że "Grodziec" jest całkiem popularną nazwą dla małych miejscowości w Polsce. Takie wsie można znaleźć jeszcze między innymi w województwach wielkopolskich i opolskich. Mamy tylko nadzieję, że ktoś nie popełnił błędu przy ustawianiu nawigacji i zamiast na południu Polski nie wylądował w jej północno-zachodniej części. Na pocieszenie dodamy tylko, że w leżącym w Wielkopolsce Grodźcu nie ma zamku, więc i o pomyłkę trudniej. Jest tam co prawda pałac, ale na szczęście wyszukiwarka odróżnia od siebie te dwa pojęcia.
Wizyta w Zamku w Grodźcu Śląskim - cena
Jak już jesteśmy przy temacie, przypomnijmy, że na turystów odwiedzających zamek w Grodźcu Śląskim (podkreślmy - mowa o tym, obok Bielska-Białej) czekają sale rycerska i myśliwska, zbrojownia, kuchnia, a także męskie i żeńskie izby mieszkalne. W muzeum wyeksponowane zostaną również prywatne zbiory właściciela zamku. Znajdą się tam również ekspozycje stałe, poświęcone kartografowi Wacławowi Grodzieckiemu oraz konstruktorowi Józefowi Bożkowi.
Jak czytamy na oficjalnym profilu obiektu, zwiedzanie zamku jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem, w grupach nie większych niż 20 osób. Oprowadzenia ma miejsce co dwie godziny. Od wtorku do czwartku muzeum będzie czynne w godzinach 12:00-20:00, natomiast od piątku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 16:00. Poniedziałek jest dniem przeznaczonym wyłącznie dla grup szkolnych. Cena biletu normalnego wynosi 20 złotych, a ulgowego 10 złotych. Zachęcamy Was również do obejrzenia naszej galerii, w której znajdują się zdjęcia