Góralska Biesiada na Kopcu. Najpierw msza święta, a później tańce i hulańce

i

Autor: AZKarkoszka

Góralska Biesiada na Kopcu. Najpierw msza święta, a później tańce i hulańce

2021-06-21 16:35

Tradycyjnie, jak co roku odbyło się Święto Górali na Kopcu w Radziechowach organizowane przez Kapelę Baraby i Beskidzkich Harnasi, przy współpracy z Ośrodkiem Promocji Węgierska Górka oraz Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w intencji Górali, którą sprawowali księża: Ks. Dziekan Piotr Pokojnikow oraz Ks. Jerzy Matura wraz ze szczególnym gościem Ks. doktorem Markiem Studenckim – prezbiterem Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Na Mszy Świętej byli obecni Piotr Tyrlik – Wójt Węgierskiej Górki oraz Maciej Mika – Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz. Poseł na Sejm Pan Przemysław Drabek oraz Pani Poseł Małgorzata Pępek. Radny Powiatowy Jan Witkowski, przedstawiciele Związku Podhalan oddziału Żywieckiego oraz członkowie wielu kapel z naszych terenów i okoliczni mieszkańcy.

Po Mszy Świętej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie przy muzyce kapel i zespołu muzycznego „Gromy co”. Zabawę rozpoczął występ kapeli Bajerka z Rajczy. Nie łatwo było jednak początkowo oderwać uczestników od stolików. Trudno się dziwić, na kopcu bowiem nie mogło zabraknąć tradycyjnej grochowej, kiełbasy, karczku czy też oscypków z grilla. Wszystkie znakomite potrawy przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Radziechów, Przybędzy, Węgierskiej Górki i Żabnicy oraz z Klubu Seniora Gminy Radziechowy-Wieprz. Cały dochód ze sprzedaży jedzenia oraz pysznych ciast ofiarowany został na leczenie Wiktorka Szczechowiaka z Węgierskiej Górki.

W tym roku było również wiele atrakcji dla dzieci: bańki mydlane, malowanie twarzy, gry i zabawy, popcorn oraz wata cukrowa.Pogoda niezwykle sprzyjała, a w powietrzu unosił się zapach świeżo skoszonego siana.

Beskidzcy Górale na Kopcu spotykają się już  od czterech lat -wyjaśnia Adam Maślanka członek kapeli Baraby ( posłuchaj poniżej) 

– Zapytano mnie, dlaczego tutaj odbywa się ta uroczystość i czy to jakaś tradycja? Tak… to już się robi tradycja. A poza tym, gdzie miałaby się odbyć, jeśli nie tu? – komentuje Maciej Mika,wójt Gminy Radziechowy-Wieprz , a widoki roztaczające się z kopca oraz szum wiatru dopowiadają, to czego nie da się wyrazić słowami.

Atmosfera towarzysząca Świętu Górali od 4 lat jest niezmienna. Króluje tu śmiech i dobra zabawa. Jak to w tradycji góralskiej bywa, nie ma świętowania bez biesiadowania. W tym roku Święto Górali na Kopcu przyłączyło się do Świętowania Roku Górali w Województwie Śląskim. (galeria poniżej)

posłuchaj ;Adam Maślanka z kapeli Baraby o święcie Górali na Kopcu
Kurtyna wodna stanęła na Rynku i już chłodzi mieszkańców Rzeszowa