Galeria Dziadów Noworocznych i Szlachciców w Milówce

i

Autor: Agata Chmielowska

W Milówce powstała galeria "Dziadowska". Odwiedzający mogą podziwiać unikalne stroje kolędnicze z Żywiecczyzny

2023-01-18 15:25

W Milówce powstała Galeria Dziadów Noworocznych i Szlachciców. 17 stycznia uroczystego otwarcia nowego punktu na kulturalnej mapie Żywiecczyzny dokonał wójt gminy Milówka, Robert Piętka. Galeria mieści się w wyremontowanym, ponad stuletnim budynku starej szkoły przy ulicy Dworcowej.

Nowa atrakcja turystyczna Żywiecczyzny

To jest dla nas cudowny dzień. Cieszymy się, że wszystko to będzie się skupiało tutaj w Milówce, bo jest to kolebka kolędowania, kolebka "Dziadów". Dziś w naszej gminie mamy 9 grup kolędniczych, w niektórych miejscowościach nawet po 2-3. Wszystkie one do dzisiaj autentycznie kolędują i odwiedzają domy, żegnając stary, a witając nowy rok.

- mówi Andrzej Maciejowski, który z grupami kolędniczymi na Żywiecczyźnie związany od kilku dekad. (posłuchaj poniżej). "Chcemy żeby to miejsce żyło" - dodaje Robert Piętka, wójt Gminy Milówka. Uroczyste otwarcie galerii miało miejsce w sali warsztatowej. Jak poinformował nas samorządowiec, będą się w niej odbywać zajęcia z klejenia masek, rzeźbienia, pokazy multimedialne, a także inne aktywności związane z Żywieckimi Godami.

Na pierwszym poziomie wystawy znajdują się dwie sale, w których wystawione zostaną postaci przygotowane przez grupy kolędnicze z Żywiecczyzny. Jak podkreśla wójt Milówki, budynek posiada niezagospodarowane poddasze, z którego w przyszłości będą mogły skorzystać grupy dziadowskie.

 Poza strojami Dziadów i Jukacy, wystawa prezentuję również informacje o historii i tradycji grup kolędniczych z Żywiecczyzny. Zostały one opracowane przez Barbarę Rosiek, etnograf Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Dzień plenerowy Żywieckich Godów w Milówce

Już 21 stycznia grupy kolędnicze opanują Milówkę. W najbliższą sobotę odbędzie się dzień plenerowy 54 edycji Żywieckich Godów. O godzinie 9:00 na rynku w Milówce rozpocznie się efektowny konkurs trzaskania z bata. Z kolei o godzinie 10:30 barwny korowód wyruszy do amfiteatru Nad Sołą, gdzie odbędzie się przegląd grup kolędniczych.

Tradycje kolędnicze Żywiecczyzny są starannie kultywowane w regionie. Efektowne obchody zwracają również uwagę osób spoza naszego regionu. W w 2016 roku kolędowanie Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

posłuchaj : Andrzej Maciejowski o nowej galerii " dziadowskiej " w Milówce
posłuchaj: Robert Piętka wójt Gminy Milówka o Galerii Dziadów Noworocznych i Szlachciców w Milówce
Galeria Dziadowska w Milówce