Pomysł na Festiwal, to mianownik wieloletniej współpracy, rozmów i burzy mózgów, prowadzonych przez organizatorów: Brygidę Sordyl i Macieja Ormańca, którzy wyznaczyli cele związane z przyszłością. I tak przez ten czas koncertując i uczestnicząc w festiwalach w całej Polsce, a także poza granicami zbierali doświadczenia i poszukiwali inspiracji.Osią całego projektu jest wykorzystanie muzyki tradycyjnej z uwzględnieniem maniery wykonawczej, gwary i połączenie jej z osobliwościami pozostałych nurtów muzycznych i improwizacji.
- Jako twórcy tego wydarzenia zapragnęliśmy zebrać w jednym miejscu muzyków oraz wokalistów i skupić się na podzieleniu się z warsztatowiczami wieloletnim doświadczeniem muzycznym, scenicznym i warsztatowym, po to, aby łączyć, a także eksperymentować z różnymi stylistykami sztuki muzycznej. Ważnym było dla nas moc spotkać się w jednym miejscu z ludźmi, którzy myślą i odczuwają podobnie - mówią organizatorzy festiwalu.
Warsztaty adresowane są do młodzieży i dorosłych, instrumentalistów - skrzypków, gitarzystów i kontrabasistów, perkusistów, pianistów, akordeonistów oraz śpiewaków, interesujących się nie tylko muzyką tradycyjną ale także rozrywkową. Listy uczestników - podobnie jak w pierwszej edycji - zapełniły się w mgnieniu oka.
Głównym celem „Folk-Up!” jest transmisja wiedzy i umiejętności oraz unikatowej muzyki tradycyjnej z Żywiecczyzny zrekrutowanym warsztatowiczom i skrzyżowanie jej ze współczesnymi nurtami muzycznymi takimi jak: jazz, muzyka rozrywkowa czy klasyka.
Uczestnicy warsztatów, przy odpowiednim wsparciu specjalistów, zostaną przygotowani na samodzielne tworzenie muzyki folkowej poprzez eksperymentowanie i łączenie muzyki tradycyjnej z innymi gatunkami.- Pragniemy, aby Folk-Up! stał się miejscem gdzie organizatorzy wyjdą naprzeciw potrzebom i stworzą przestrzeń, która da swobodę i wolność do tworzenia - podsumowują zgodnie pomysłodawcy tego muzycznego przedsięwzięcia - Brygida i Maciej.
Choć część warsztatowa to niezwykle ważna część festiwalu - w drugiej edycji nie zabraknie również koncertów i wydarzeń otwartych. Wydarzenie koncertowo rozpocznie się już w najbliższy czwartek - na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego - o 19.00. W piątek również o 19.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach - będzie okazja by przy folkowej nucie zatańczyć. Świetnie zapowiada się również sobota 13 sierpnia. W klimatycznym miejscu - łodygowickim parku - zagrają dla was między innymi Sekunda, Kapela Fedaków oraz Tygiel. Nie zabraknie też folkowego pokazu mody. Koncert finałowy festiwalu to już niedziela 14 sierpnia - w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu. Początek - o 19.00. Polecamy.