Pałac do wynajęcia. Ogłoszono przetarg

i

Autor: Katarzyna Graboń

Działalność w pałacu Habsburgów - od września

2022-05-30 22:23

Choć nie widać ekip budowlanych - prace trwają - uspokaja wicestarosta

Pałac niszczał, a sam powiat nie ma możliwości zagospodarowania zabytku na potrzeby administracji. W wyniku przetargu, w kwietniu ubiegłego roku starostwo powiatowe wyłoniło dzierżawcę - spółkę New Edu, która ma prowadzić w zamku działalność edukacyjną - relacjonuje wicestarosta żywiecki - Stanisław Kucharczyk.

- Wykonawca zobowiązany był rozpocząć fizycznie dzierżawę z dniem 1 maja, jednak ze względu na coraz trudniejsze warunki związane z przygotowaniem i opracowaniem dokumentacji renowacyjnej tego zamku, oraz bardzo długich procedur uzgodnieniowych, ale także koniecznych prac odkrywkowych na terenie pałacu - które są konieczne, by przeprowadzić taki remont - Spółka wystąpiła o przedłużenie terminu do 1 września.

- Mamy nadzieję, że będzie już termin w którym spółka fizycznie rozpocznie działalność na terenie nowego zamku - dodaje wicestarosta Kucharczyk.

- Chcę też uspokoić mieszkańców, że to iż nie widać ekip budowlanych na miejscu, nie oznacza absolutnie, że nic się nie dzieje - zauważa. - To właśnie okres projektowania, prac odkrywkowych, uzgodnień konserwatorskich, a te są bardzo czasochłonne, wymagają wielu nakładów środków i czasu. Mam nadzieję, że dzierżawca poradzi sobie z tymi wszystkimi wymaganiami. Pozwoli to przygotować pełną dokumentację i rozpocząć remont tak, aby można było - choćby w części obiektu - od września rozpocząć fizycznie działalność.

Dwukondygnacyjny budynek Pałacu Habsburgów swoją historią sięga XIX w. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Habsburgowie mieszkali w nim do II wojny światowej. Swoje mieszkanie do 2012 roku miała w nim także księżna Maria Krystyna Habsburg.

Działalność w pałacu Habsburgów - dopiero od września
Szokujące zachowanie emeryta. Szalał ze sprejem w centrum miasta