Cieszyn z tytułem Dworca Roku 2022

i

Autor: Miasto Cieszyn

Dworzec w Cieszynie najlepszy w całej Polsce

2022-11-18 10:34

Wielkie wyróżnienie dla dworca kolejowego w Cieszynie. Obiekt został laureatem ogólnopolskiego konkursu "Dworzec Roku 2022". O jego zwycięstwie zadecydowała funkcjonalność połączona z względami estetycznymi.

Od wczoraj oficjalnie możemy powiedzieć, że w Cieszynie znajduje się najlepszy dworzec kolejowy w Polsce! Obiekt z tej miejscowości zdobył główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Fundację Prokolej i Fundacji Grupy PKP. Do finałowego etapu plebiscytu zakwalifikowało się łącznie 10 dworców z całej Polski.

Laureat tegorocznego konkursu posiada bogatą i barwną historią. Wzmianki o przystanku kolejowym w Cieszynie na miejscu dzisiejszego dworca sięgają już 1888 roku. Znalazł się on wówczas na linii Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich, łączącej Morawy, Śląsk Cieszyński i Galicję. Obecnie samorządowy dworzec kolejowy w Cieszynie to nowoczesny komunikacyjny węzeł przesiadkowy z odrestaurowanym budynkiem głównym.

O zwycięstwie Cieszyna w konkursie zadecydowało połączenie względów praktyczno-estetycznych. Jak czytamy w uzasadnieniu jury:

Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim jego walory użytkowe oraz skuteczne połączenie funkcji: komunikacyjnej, czyli sprawnej obsługi podróżnych, kulturowej, rozumianej jako zachowanie wartości architektonicznych i historycznych oraz społecznej służącej integracji społeczności lokalnej.

Zwycięstwo Cieszyna jest kolejnym powodem, by odwiedzić to malownicze miasto. Któż nie chciałby zobaczyć najlepszego dworca w całym kraju? Warto też na własnej skórze przekonać się, czy decyzja jury konkursowego jest uzasadniona i obiekt rzeczywiście zasługuje na tak duże wyróżnienie.