Pracowity weekend beskidzkich GOPR-owców

i

Autor: GOPR Beskidy

Beskidy

Dwóch grotołazów zgubiło się w jaskini. Pomogli GOPR-owcy z Beskidów

Gdy tylko pogoda za oknem zaczyna nabierać wiosenno-letnich rumieńców, do Beskidów zjeżdżają się tłumy turystów z całego województwa (a nawet spoza niego). Ale to, co niektórzy nazywają weekendowym relaksem, dla innych oznacza wzmożoną czujność i bycie w ciągłej gotowości.

Tylko w ten weekend GOPR Beskidy interweniował 10 razy. 6 zgłoszeń dotyczyło wypadków rowerowych, 3 - turystycznych, a jeden przydarzył się w jaskini. To właśnie ten ostatni stanowi doskonały przykład tego, jak należy przygotować się do ekstremalnej wyprawy.

W niedzielę 28 maja przed południem dwóch grotołazów ruszyło do Jaskini Trzy Kopce w Beskidzie Śląskim. Mężczyźni poinformowali rodzinę o wyprawie i zapowiedzieli, że wyjdą o umówionej godzinie. Tak się jednak nie stało. Co więcej, grotołazi nie skontaktowali się z bliskimi, a ich telefon nie odpowiadał.

Bliscy niezwłocznie poinformowali GOPR o zaistniałej sytuacji. Do jaskini ruszyli ratownicy dyżurujący w Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku oraz ze stacji ratunkowej Klimczok. W gotowości do działania pozostawali ratownicy, poinformowani o działaniach sms-em systemowym.

- Pierwszy zespół wszedł do jaskini w celu rozpoznania sytuacji. Podczas sprawdzania jednego z ciągów, usłyszeli odpowiedź na nawoływanie i po chwili spotkali się z grotołazami, którzy zabłądzili pod ziemią - opowiadają ratownicy GOPR Beskidy.

Na szczęście mężczyźni nie wymagali pomocy medycznej i zostali wyprowadzenia przez ratowników na powierzchnię.

- O problemach grotołazów mogliśmy dowiedzieć się tylko dlatego, że poinformowali najbliższych o tzw. godzinie alarmowej. Gdy minęła, rodzina wiedziała, co zrobić - wezwała pomoc - dodają GOPR-owcy. 

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Źródło: Dwóch grotołazów zgubiło się w jaskini. Pomogli GOPR-owcy z Beskidów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE