Akcja ratownicza na Jeziorze Żywieckim

i

Autor: Beskidzki WOPR

Burza

Dramatyczny wypadek na Jeziorze Żywieckim. Burza przewróciła żaglówkę

Gwałtowna burza, porywisty wiatr i silne opady deszczu spowodowały błyskawiczną zmianę pogody na Jeziorze Żywieckim. Jedna z żaglówek się przewróciła, a załoga wypadła do wody. Dramatyczna sytuacja miała miejsce w czasie załamania pogody.

Burza na Jeziorze Żywieckim

Nagle załamanie pogody doprowadziło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na Jeziorze Żywieckim. Gdy załogi żaglówek wypływały na jezioro, świeciło piękne słońce, lecz po południu nagle rozpętała burza w porywistym wiatrem i obfitą ulewą. Na dodatek pojawiła się mgła, utrudniająca nawigację i wysokie fale.

- Patrol prewencyjny natknął się we mgle na przewróconą żaglówkę. Omega byłą wywrócona, a załoga dryfowała. Na szczęście dwóch mężczyzn i kobieta mieli kapoki. Udało się ich wyciągnąć z wody i odstawić na brzeg. Jako, że byli wychłodzeni, zaopatrzyliśmy ich w folie termiczne - mówi Bartłomiej Szczelina, prezes Beskidzkiego WOPR Oddział Rejonowy w Żywcu.

Akcja WOPR na Jeziorze Żywieckim

Zobacz zdjęcia z akcji ratowników WOPR

Jak dodaje, Bartłomiej Szczelina, w przypadku dynamicznie pogarszających się warunków pogodowych, ratownicy WOPR zgodnie z procedurami, mają obowiązek prewencyjnego patrolowania jeziora. Przede wszystkim po to, aby ostrzec ludzi przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, ale także dlatego, aby pomóc im w przypadku, gdy już dojdzie do wywrócenia żaglówki.

- Dzięki tej procedurze możemy wcześniej znaleźć się na wodzie i nie czekać na wezwanie do pomocy. A tej udzielamy żeglarzom, ludziom na kajakach czy deskach SUP, którzy samodzielnie nie byliby w stanie dopłynąć do brzegu - mówi prezes Bartłomiej Szczelina.

Co zrobić po wywrotce jachtu

Jeśli przydarzy ci się wywrotka łodzi, wezwij pomoc, korzystając z telefonów alarmowych (aktywnych w całej Polsce). Zanim przybędą służby ratunkowe, udziel pomocy członkom załogi. W żadnym wypadku nie próbuj dopłynąć samemu do brzegu, bo stracisz dużo siły i doprowadzisz do wyziębienia organizmu.

W opisywanej sytuacji, dwóch mężczyzn i kobieta wyszli cało z opresji na Jeziorze Żywieckim. Stracili jednak rzeczy osobiste, które nie były zabezpieczone.