Dni Powiatu w Milówce 2021

i

Autor: Agata Chmielowska

Dni Powiatu w tym roku w Milówce. Można pokosztować regionalnych smakołyków, podziwiać prace twórców ludowych czy usiąść w zabytkowym mobilu ...

2021-07-04 13:53

Po prawie dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią wirusa Covid 19, impreza zmieniła swoją konwencję i z amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu ruszyła w podróż po powiecie. W tym roku Dni Powiatu Żywieckiego zorganizowano w Milówce, która również obchodzi swoje święto. Dwudniowa impreza zlokalizowana na terenie amfiteatru Nad Sołą przyciąga zarówno mieszkańców powiatu jak i turystów. ( wideo poniżej)

W Milówce spotkały się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Żywieckiego by zaprezentować swoje arcydzieła kulinarne w Powiatowym Przeglądzie Potraw Regionalnych. ( galeria ponizej)  Nie zabrakło również twórców ludowych, którzy prezentują rzeźby w kamieniu i drzewie, drewniane zabawaki czy bibułkowe arcydzieła - mówi Mirosław Dziergas kierownik wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Żywieckim Starostwie  ( posłuchaj poniżej)

Są także pszczelarze, którzy w tym roku zostali nagrodzeni w konkursie " Pasieka Roku 2021”. W niedzielę zaplanowano prezentację dorobku artystycznego Gminy Milówka. Wystąpią między innymi : Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” z Milówki, Zespól Regionalny „Spod Kikuli” z Lalik, Zespól Regionalny „Hulajniki” z Milówki i okoliczne kapele. Start o 16.00

W ramach imprezy odbywają się również liczne wystawy:

  •  Classic Day - czyli wystawa pojazdów zabytkowych,
  • wystawa psów rasowych,
  •  wystawa Rękodzieła Artystycznego i Kiermasz Sztuki Ludowej
  • a także w oficynach zamkowych Starego Zamku w Żywcu przy ul. Zamkowej 4wWystawa pn. Górale Żywieccy wczoraj i dziś “Ród Żywczaków”

W tym roku zamiast gwiazd przyjezdnych postawiono na wykonawców lokanych, którzy zachwycają profesjonalizmem i talentem. Na scenie w Milówce można było zobaczyć występy Zespołu Regionalnego “Magurzanie” z Łodygowic, kapeli “Skład Niearchaiczny” czy gwiazdy wieczoru Kapeli “PoPieronie”. 

Mirosław Dziergas o Dniach Powiatu Żywieckiego w Milówce
Dnie Powiatu w Milówce