Dni Bielska-Białej 2023 odbędą się we wrześniu
Tegoroczne Dni Bielska-Białej zbliżają się wielkimi krokami. Wiadomo, że potrwają trzy dni - od 1 do 3 września. Mieszkańcy będą mogli liczyć na mnóstwo atrakcji. Głównym założeniem jest przeniesienie się w lata 70-te ubiegłego wieku.
Świętowanie zacznie się w piątek, 1 września, o godz. 10. Na początek zaplanowano Paradę Międzypokoleniową. Jej uczestnicy będą przebrani w stroje z lat siedemdziesiątych. Przemarsz rozpocznie się na placu Bolesława Chrobrego, a korowód będzie kierował się w stronę placu Ratuszowego.
Tego dnia nie zabraknie wydarzeń związanych z modą. Wieczorem natomiast na pl. Wojska Polskiego zagra formacja Boney M. (godz. 20), natomiast pierwszy dzień zakończy się o godz. 22 dyskoteką w klimacie lat siedemdziesiątych.
Drugiego dnia - 2 września - będzie można spotkać się z Marią Peszek, która pojawi się w Książnicy Beskidzkiej po to, aby promować swoją książkę "Naku*wiam Zen" (start godz. 16). Ponadto odbędzie się wspólne czytanie "Nad Niemnem" na schodach przed ratuszem czy ekologiczne warsztaty. O godz. 12 - z okazji 300-lecia nadania praw miejskich - nastąpi wmurowanie tablicy pamiątkowej na placu Wojska Polskiego. Na koniec dnia dla mieszkańców zagra Agnieszka Chylińska (plac Wojska Polskiego, godz. 20).
Ostatniego dnia, 3 września, w Bielsku-Białej odbędą się wydarzenia na zamkniętej dla ruchu przestrzeni pomiędzy placem Żwirki i Wigury a ul. Zamkową (gry i zabawy dla dzieci, warsztaty). Na zakończenie trzydniowej imprezy zapowiedziano koncert "Boskie BB". Artyści Teatru Polskiego zaprezentują utwory z bogatego repertuaru Kory Jackowskiej.
- Program święta miasta to w 80 procentach nasi wykonawcy, nasze domy kultury, instytucje kultury, teatry, BCK. Wydaje się, że ten kierunek się sprawdza i jest dobrze przyjmowany przez mieszkańców. Po raz kolejny chcemy to wykorzystać z dwóch powodów – po pierwsze poziom naszych instytucji jest bardzo wysoki i będziemy się tym chwalić, po drugie wiadomo, że takie wydarzenia kosztują i bardzo dobrze, jeżeli te pieniądze zostają w naszym mieście, u naszych artystów - podkreśla Jarosław Klimaszewski, prezydent miasta.
Szczegółowy program tegorocznych Dni Bielska-Białej udostępniamy poniżej.
1 września, piątek
- 10:00 - Parada Międzypokoleniowa; Przemarsz z Placu Bolesława Chrobrego na Plac Ratuszowy. Kolorowa parada przedszkolaków, seniorów i pracowników Książnicy Beskidzkiej, przebranych w stroje z lat 70. Pod Ratuszem przedstawiciele Urzędu Miejskiego przywitają uczestników oraz symbolicznie rozpoczną tegoroczne obchody miejskiego święta.
- 12:00 - 15:00 - Bookcroosing. Teren przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną
- 15:00 - Sala Sesyjna Ratusza. Spotkanie z zasłużonymi mieszkańcami miasta. Wręczenie dyplomów BBohaterkom i BBohaterom
- 15:00 - 18:00 - Magia biblioteki. Warsztaty dla dzieci. Dzielnicowa Biblioteka Publiczna. Uczestnicy warsztatów będą mogli zbudować roboty z klocków LEGO We Do 2.0., zaprogramować Photona czy też wziąć udział w interaktywnych quizach.
- 16:30 - Biuro Rzeczy Znalezionych - Wystawa. Książnica Beskidzka. W holu głównym będzie można podziwiać prawdziwe perełki z lat 70. XX wieku, w tym zastawy, kryształy, kartki, książki, wagi, aparaty, a nawet telewizor i wiele innych! Wystawa będzie doskonałą lekcją historii dla młodszych i okazją do wspomnień dla starszych. Wystawa będzie dostępna do końca września.
- 17:00 - "Rzeczy, które się wycofują" - Wystawa Patrycji Orzechowskiej. Galeria BWA, sala dolna
- 17:00 - "Piramida głupców" - Wystawa Tomasz Kulka. Galeria BWA, sala górna
- 17:00 - "Mikroświaty" - Wystawa Ewa Goral: Klubokawiarnia Aquarium
- 18:00 - Tyle mody w całym mieście - Widowisko uliczne. Park Słowackiego. Pokaz mody z elementami tańca i teatru przy piosenkach z lat 70. Począwszy od produkcji, przez aranżacje i wykonanie wokalne i taneczne, wszystko przygotowane przez bielskich artystów.
- 18:00 - Kontener M3: Kontener prezentujący wnętrze pomieszczenia lat 70-tych. Plac Chrobrego ( wystawa do końca września). Będzie to okazja aby zajrzeć do mieszkania w wielkiej płycie z lekkim przymrużeniem oka.
- 18:00 - Szyte na miarę. Wystawa w oknach starego ratusza mody lat 70-tych. Stary ratusz ul. Ratuszowa 2 (cały wrzesień). W witrynach okien będzie prezentowana odzież codzienna i niecodzienna, bardzo przekrojowo, przez całe lata 70.
- 20:00 - Koncert otwarcia Dni Bielska-Białej 2023: BONEY M, Plac Wojska Polskiego
- 22:00 - Rytmy BB - Dyskoteka w klimacie lat 70, Rynek
2 września, sobota
- 10:00 - 11:00 - Swoje środowisko znamy i BBkochamy: Warsztaty ekologiczne. Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza ul. Grotowa 11
- 10:00 - 12:00 - Spacer przyrodniczy z przewodnikiem, Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza, ul Grotowa 11
- 11:00 - Zbliżenie na detal - wystawa linorytów Patrycji Goduli, hol Ratusza
- 12:00 - 300-lecie nadania praw miejskich Białej - wmurowanie tablicy pamiątkowej, Plac Wojska Polskiego
- 13:00 - Narodowe czytanie "Nad Niemnem", schody przed Ratuszem, Książnica Beskidzka
- 14:00 - 19:00 - BajkoFun - park rozrywki, łąka za Książnicą Beskidzką, Książnica Beskidzka
- 14:00 - 18:00 - Święto Róży, Willa Sixta
- 14:00 - Wernisaż wystawy artystów rezydentów z Wolfsburga, podziemie Willi Sixta
- 15:00 - Wernisaż wystawy: Wolfsburg, Galeria ZPAP
- 16:00 - spotkanie autorskie z Marią Peszek, Książnica Beskidzka
- 17:11 - Urodziny Punktu 11, ul. Listopada 24
- 18:00 - Koncert z udziałem muzyków z Wolfsburga, Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej
- 20:00 - Miasto Kwiatów - koncert Agnieszki Chylińskiej, Plac Wojska Polskiego.
3 września, niedziela
- 11:00 - O mniejszych braciszkach św. Franciszka - słuchowisko plenerowe Teatru Lalek Banialuka, Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza, ul. Grotowa 11
- 14:00 - 19:30 - Piknik z kFIATem Domów COOLtury, ul. Zamkowa, plac Żwirki i Wigury
- 14:00 - 18:00 - Zamknięcie ulicy Zamkowej, plac Żwirki i Wigury, dwa pasy ruchu na ul. Zamkowej: Warsztaty (moda PRL-u (kartonowe postaci), warsztaty modelarskie: sklejanie modeli Fiata 126p, malowanie, zdjęcia z modelem auta, wykonywanie gadżetów (breloczki, klamerki z Fiatem, magnesy), mozaika z herbem miasta, modele kartonowe bielskich tramwajów, warsztaty Eko, szachy dla dzieci, bohaterowie bielskich bajek, prezentacja pokonkursowej wystawy "Pocztówka z Bielska-Białej. MALUCH - kultowe autko rodem z BB"), Gry i zabawy dla dzieci w przestrzeni - Lata 70-te (gry zręcznościowe z dawnych lat: gra w klasy, gumy, hula-hop, skakanki, rysowanie kredą na asfalcie, warsztaty kuglarskie, iluzji i magii, chińczyk - duża gra planszowa na trawie), Dodatkowe atrakcje (saturatory z wodą, sokiem, oranżady, stoliki z ceratą, wata cukrowa, balony, bańki mydlane, katarynka, foto-budka)
- 14:30 - Scena mobilna pod muralem przy starej Fabryce
- 15:00 - 17:00 - Bajkowa Rodzina, czyli wyprawa w krainę animacji, Dom Kultury Włókniarzy, ul. Zamkowa (prezentacja bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, przypomnienie postaci Bolka i Lolka, Reksia, Baltazara Gąbki, Pampaliniego, filmy i opowiadania o animacji, interakcja z widzami)
- 15:00 - 16:00 - koncert Big Bandu z Domu Kultury Włókniarzy "Do grającej szafy grosik wrzuć" - hity PRL-u, ul. Zamkowa
- 16:00 - Podsumowanie i wręczenie nagród w IX edycji konkursu "Pocztówka z Bielska-Białej. MALUCH - kultowe autko rodem z BB"., ul. Zamkowa
- 16:30 - 17:00 - "Cudowne lata 70." - występy zespołów z DK im. Wiktorii Kubisz, ul. Zamkowa
- 17:00 - 17:30 - "Bielsko w stylu retro" - występy zespołów z DK w Lipniku i DK w Komorowicach, ul. Zamkowa
- 17:30 - 18:00 - "Tych lat nie odda nikt - hity lat 70." - występ zespołu wokalnego Retro z DK w Wapienicy, ul. Zamkowa
- 18:00 - 19:00 - Koncert "Moje serce należy do gór", ul. Zamkowa
- 17:00 - Drzwi Europy - koncert organowy Jerzego Kukli, Kościół pw. NMP Królowej Polski
- 20:00 - BOSKIE BB - koncert piosenek Kory Jackowskiej w wykonaniu artystów Teatru Polskiego, teren przed Teatrem Polskim