Czy w Polsce powstanie województwo podbeskidzkie? Jest taki pomysł
Od kilku miesięcy w Bielsku-Białej toczy się dyskusja na temat nowego podziału administracyjnego Polski, a konkretnie — pomysłu na utworzenie województwa podbeskidzkiego. Takie rozwiązanie ma spore grono miłośników, szczególnie wśród osób, które pamiętają jeszcze czasy, gdy Bielsko-Biała była stolicą województwa bielskiego. Ich zdaniem ten układ był dla regionu korzystniejszy, szczególnie pod kątem dynamiki rozwoju.
W maju do bielskiego urzędu miasta trafiła nawet oficjalna petycja w tej sprawie. Jej autor domagał się od władz miasta podjęcia działań w tym kierunku. Dalej zasugerował, że rada miasta powinna wysłać apele do władz państwowych o utworzenie województwa podbeskidzkiego do 2029 roku. Równocześnie apele z prośbą o poparcie starań powinny trafić do wójtów, burmistrzów i prezydentów sąsiednich miast i gmin oraz parlamentarzystów.
Pomysł poparł prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i rada miasta, która pod koniec sierpnia uznała petycję za częściowo zasługującą na uwzględnienie. Jedynym postulatem, którego nie podzielili radni, był ten dotyczący zobowiązania prezydenta do "podjęcia wszelkich czynności faktycznych i prawnych, prowadzących do powołania Województwa Podbeskidzkiego".
Bielsko-Biała jest nazywane "małym Wiedniem". To cud województwa śląskiego 2024
Interpelacja posłanki z regionu
Jak widać, apele musiały też dotrzeć do parlamentarzystów z regionu, bo w połowie września posłanka Małgorzata Pępek skierowała interpelację w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Jako poseł na Sejm RP z regionu Podbeskidzia, szanując dążenie mieszkańców Bielska-Białej do utworzenia województwa podbeskidzkiego, które zostało poparte przez radę miasta, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy rząd przygotowuje lub planuje przeprowadzenie reformy administracyjnej Polski?
2. Jeśli tak, to na jakim etapie są obecnie prace oraz czy planowane jest utworzenie województwa podbeskidzkiego z siedzibą w Bielsku-Białej?
- zapytała posłanka w interpelacji.
Odpowiedź MSWiA nie pozostawia złudzeń
Niestety, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie pozostawia złudzeń. W odpowiedzi na interpelację posłanki wiceminister Tomasz Szymański poinformował, że obecnie w MSWiA "nie są planowane działania w zakresie nowelizacji ww. ustawy".
Należy wskazać, że podział terytorialny państwa określający liczbę i granice województw, a także siedziby wojewodów i sejmików województw precyzuje ustawa z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa[1]. Ewentualne korekty podziału terytorialnego kraju wymagałyby zmiany przedmiotowych przepisów prawa - przypomina Szymański.