Czy w Bielsku-Białej powstanie cerkiew prawosławna? Jej budowa może rozpocząć się już wkrótce

i

Autor: Pixabay

Czy w Bielsku-Białej powstanie cerkiew prawosławna? Jej budowa może rozpocząć się już wkrótce

2023-03-21 12:58

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni z Bielska-Białej zagłosują nad projektem uchwały w sprawie przekazania parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy w użytkowanie wieczyste działki na zbiegu ul. Jeżynowej i Rysiej. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, parafia będzie mogła przystąpić do pracy nad wzniesieniem cerkwi, która ma zostać w całości wybudowana w ciągu 3 lat.

Użytkowanie wieczyste z dużą bonifikatą

Wierni należący do parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Bielsku-Białej obecnie uczestniczą w nabożeństwach organizowanych w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Proboszcz prawosławnej parafii, ks. Marcin Bielawski w rozmowie z Radiem Bielsko stwierdził, że na nabożeństwa regularnie uczęszcza około 60-80 osób, jednak wiernych na terenie Bielska-Białej może być znacznie więcej. Należy tutaj też pamiętać, że w styczniu 2023 roku podstawie dekretu prawosławnego biskupa łódzkiego oraz poznańskiego powstała parafia prawosławna pw. Świętej Trójcy w Bielsku-Białej. Wcześniej w mieście funkcjonował jedynie punkt duszpasterski.

Wiele wskazuje na to, że wyznawcy prawosławia w ciągu najbliższych kilku lat będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach celebrowanych we własnej świątyni. Temat budowy cerkwi prawosławnej w Bielsku-Białej trwa już od jakiegoś czasu. W 2020 roku władze Bielska-Białej wytypowało 10 lokalizacji, w których mogłaby stanąć świątynia.Ostatecznie wytypowano działkę na zbiegu ulic Jeżynowej i Rysiej. Zgodnie z projektem uchwały, który będzie omawiany podczas marcowej sesji Rady Miejskiej, teren ten zostanie oddany bielskiej parafii prawosławnej w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat. Na pierwszą opłatę i kolejne opłaty roczne parafii zostanie udzielona bonifikata na poziomie 80%, a więc taka, jak w przypadku świątyni katolickiej.

W Bielsku-Białej ma powstać niewielka, drewniana cerkiew

Zgodnie z projektem uchwały,budowa cerkwi ma rozpocząć się w ciągu 6 miesięcy od zawarcia aktu notarialnego w użytkowanie wieczyste, a zakończenie prac ma nastąpić w ciągu trzech lat. Przedstawiciele parafii jeszcze przed Wielkanocą chcą tam postawić drewniany krzyż. Jak donosi portal bielsko.biala.pl, będzie to niewielka drewniana świątynia o metrażu ok. 100 mkw z ołtarzem i pomieszczeniami gospodarczymi. Plan zakłada również budowę domu parafialnego. Koszty budowy obiektów nie są jeszcze znane.