Skrzyczne - 1257 m np.m.

i

Autor: slaskie.travel.pl

Turystyka

Czantoria. Skrzyczne, Klimczok. Skąd wzięły się nazwy najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim?

2024-01-16 11:41

Beskid Śląski to pasmo górskie chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza tych mieszkających w pobliżu, którzy na szlak mogą wyskoczyć nawet na jeden dzień czy na weekend. Najpopularniejsze szczyty w Beskidzie Śląskim często noszą tajemnicze nazwy, związane z miejscowymi legendami. Oto niektóre z nich.

Najpopularniejsze szczyty w Beskidzie Śląskim i jak zostały nazwane

Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięły nazwy najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim, do którego tak chętnie wracamy na szlaki? Wiążą się zazwyczaj z legendami lub lokalizacją. 

Czantoria

Czantoria Wielka często nazywana po prostu Czantorią. Leży na granicy Polski i Czech. Jest to jedno z najwyższych wzniesień w Beskidzie Śląskim. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się piękny, panoramiczny widok na okoliczne góry i doliny, a także schronisko turystyczne i stacja narciarska z kilkoma trasami zjazdowymi.

W dawnych czasach górę nazywano Czartoryją, czyli miejscem porytym przez czarty. Nazwa Czantoria pojawia się po raz pierwszy w 1615 roku i najprawdopodobniej jest to zniekształcona wersja pierwotnej nazwy Czartoryja. Z górą związane są liczne legendy, nie tylko o diabłach. Najbardziej znana jest ta o śpiących rycerzach i ich trzystu koniach. Tajemniczy rycerz prosi kowala o wykonanie trzystu hartowanych podków w ciągu trzech dni. Kowal przyjmuje wyzwanie. Po trzech dniach podkowy są gotowe i rycerz z kowalem wyruszają w kierunku Czantorii, gdzie nagle ukazuje się wielki, podziemny zamek. Kowal ma za zadanie podkuć trzysta koni rycerzy śląskich, którzy czekają w Czantorii, gotowi pomóc Śląskowi w trudnych czasach. Przez cały rok kowal pracuje nad podkowami, a gdy ostatnia zostaje ukończona, rycerz w nagrodę daje mu lekki jak piórko worek. Zamek nagle znika, a kowal odkrywa w domu, że worek jest pełen złotych i srebrnych monet.

Klimczok

Klimczok to popularny wśród turystów odwiedzających Beskid Śląski szczyt na granicy Małopolski i Śląska, między Bielskiem Białą i Szczyrkiem. Na jego zboczach znaleźć można jaskinię Ali Baby o długości 328 metrów i jaskinię Piętrową, liczącą 130 metrów. I to właśnie z jaskiniami wiążą się zarówno dawna nazwa, jak i obecna nazwa szczytu. Kiedyś z powodu licznych rozpadlin nazywano go po prostu Skałką, dopiero od XIX wieku przyjęła się nazwa Klimczok.

W jednej z jaskiń ukrywał się sławny zbójnik o tym nazwisku. Według legendy był to hetman zbójnicki, który łupił bogatych i pomagał biednym. Pochodził ponoć z rodu szlacheckiego i na przestępczą drogę sprowadziło go złamane serce. Rękę jego ukochanej obiecano bowiem księciu z Wiednia. Klimczok poszedł w góry i założył bandę, żeby zaleźć bogaczom za skórę. Pannę, w której był zakochany, tuż przed ślubem porwał. Żyli razem szczęśliwie, ale po jakimś czasie zatęskniła za matką. Pojechali razem w doliny. Niestety, historia nie skończyła się dobrze. Klimczok szybko został rozpoznany, pojmany w zasadzce i stracony.

Malinowska Skała

Malinowska Skała to prawdziwa perła Beskidu Śląskiego. Na jej szczycie znajduje się malownicza wychodnia skalna o kształcie ambony, zbudowana ze zlepieńców kwarcowych. Z Rozciąga się z niej piękny widok na pozostałe szczyty Beskidu Śląskiego. Szczyt ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Niektórzy wspinają się tylko po to, żeby obejrzeć z niego wschód słońca.

Nazwa góry wywodzi się z dawnej legendy. Opowiada ona o gazdach budujących młyn, którzy tak przy tym klęli, że zwabili samego diabła. Obiecał zbudowanie młyna w jeden dzień w zamian za dwie dusze z każdej osady. Kazał też zarżnąć wszystkie koguty, żeby nie przeszkodziły mu pianiem. Jedna z gospodyń schowała koguta pod kołdrą i pilnowała całą noc. Wymknął się jej jednak nad ranem, zapiał, przez co spłoszony diabeł rzucił na ziemię kamień tak wielki, że powiew powalił okoliczne lasy. Odtąd górę, na której miał stanąć młyn, nazywano Malinowską Skałą. Diabelski kamień sterczy po dziś dzień jako przestroga, żeby z piekłem nie igrać.

Skrzyczne

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, położony na granicy Szczyrku i Wisły. Na górze znajduje się stacja meteorologiczna, wieża telekomunikacyjna oraz schronisko turystyczne. Skrzyczne jest popularnym celem wycieczek pieszych i rowerowych, a także ośrodkiem narciarskim z kilkoma wyciągami i trasami zjazdowymi. Z wierzchołka roztacza się piękny widok na okoliczne pasma górskie i kotliny.

Nazwa Skrzyczne pochodzi najprawdopodobniej od skrzeczenia żab. Podobno kiedyś między Skrzycznem a Małym Skrzycznem znajdowało się porośnięte sitowiem jezioro, w którym mieszkało tyle żab, że ich skrzeczenie słychać było w całej okolicy. Na pamiątkę tej legendy postawiono na szczycie pomnik żaby, który jest dziś atrakcją turystyczną.

Stożek Wielki

Stożek Wielki to charakterystyczny szczyt w Paśmie Stożka i Czantorii w Beskidzie Śląskim, położony na granicy Polski i Czech. Leży pomiędzy Stożkiem Małym a Kyrkawicą i jest trzecim co do wysokości szczytem pasma. Zbudowany jest z piaskowca godulskiego.

Stożek Wielki jest popularnym celem turystycznych wędrówek, ponieważ oferuje piękne widoki na okoliczne pasma górskie i doliny. Na szczycie znajduje się zbudowana w 1932 roku drewniana wieża widokowa oraz schronisko turystyczne. Nazwa szczytu wzięła się z jego kształtu. Obserwowany od północy wygląda rzeczywiście jak wielki, regularny stożek.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/