Kacper Sztuka

i

Autor: kacpersztuka-racing.com

Formuła 1

Cieszynianin Kacper Sztuka dołączy do akademii Red Bulla. To ogromna szansa dla mistrza Formuły 4

Kacper Sztuka, polski mistrz Formuły 4, dołączy do programu juniorskiego Red Bull Racing. Potwierdził to Peter Bayer, dyrektor generalny teamu Alpha Tauri.

Kacper Sztuka dołączy do akademii Red Bulla

Cieszynian Kacper Sztuka dołączył do programu dla młodych kierowców zespołu Red Bull Racing, który wywalczył szóste mistrzostwo świata konstruktorów w Formule 1, a jeżdżący w nim Max Verstappen ma już na koncie trzy tytuły mistrzowskie z rzędu. Być może więc Sztuka, w przyszłości, pójdzie śladami znanego Holendra. Miejsce w programie juniorskim to nie tylko wsparcie finansowe, ale też duża szansa na rozwój. 

Kacper Sztuka w programie juniorów Red Bulla! Właśnie potwierdził to szef Alphy Tauri Peter Bayer na spotkaniu z polskimi dziennikarzami w siedzibie zespołu w Faenzie, zorganizowanym przez ORLEN Team. Wielki krok! Gratulacje dla Kacpra Sztuki i trzymamy kciuki z całych sił! – napisał, w mediach społecznościowych, Cezary Gutowski,  dziennikarz sportowy piszący o motosporcie.

Dodajmy, że Alpha Tauri jest zespołem należącym do Red Bulla. Mają oni za zadanie kierować młodych kierowców, którzy w przyszłości mogliby wystartować w Formule 1. Program juniorski okazywał się w przeszłości bardzo skuteczny. Pięciu jego członków – Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Max Verstappen, Pierre Gasly i Carlos Sainz – zadebiutowało w F1 i w dodatku zwyciężyło w najważniejszej serii wyścigowej. 

Kacper Sztuka urodził się 29 stycznia 2006 roku w Cieszynie. Rozpoczął ściganie w kartingu w wieku czterech lat. 17-latek swoją przygodę z Formułą 4 zaczął z kolei w 2019 roku (oficjalny debiut zaliczył dwa lata później). W ramach ciekawostki warto dodać, że ze względu na niski wzrost (150 cm) dostosowano samochód do jego warunków fizycznych. Sztuka zwrócił na siebie uwagę zespołów Formuły 4 i w maju 2021 roku zadebiutował we Włoskiej Formule 4. Został ponadto najmłodszym w historii polskim kierowcą wyścigowym w tej serii.

Przypomnijmy, że w tym roku Polak wywalczył tytuł mistrza Formuły 4 na włoskim torze Vallelunga. Nic więc dziwnego, że Sztuka jest uznawany za ogromny talent, który w przyszłości może osiągnąć duże sukcesy w świecie motosportu.

Pod koniec października 2023 Sztuka odbył z kolei dwudniowe testy, w ramach Formuły 3, na torze Imola w zespole MP Motorsport. Uzyskał trzynasty czas w stawce składającej się z 30 kierowców.