Wykopaliska w Cieszynie

i

Autor: Miasto Cieszyn Facebook

Cieszyn: Przerwa w prowadzonych na rynku pracach archeologicznych. Dotychczasowe odkrycia robią wrażenie

2023-01-03 12:07

Władze Cieszyna poinformowały o zakończeniu wykopalisk na wewnętrznej płycie Rynku oraz na jezdniach przy pierzejach wschodniej, zachodniej i południowej. To jednak prawdopodobnie nie koniec odkryć na terenie miasta- archeolodzy powrócą wiosną, by zbadać ostatni odcinek przy pierzei północnej. Z okazji zakończenia tego etapu prac Muzeum Śląska Cieszyńskiego podsumowało dokonane dotychczas odkrycia. Wśród wykopanych przedmiotów znajdują się prawdziwe skarby.

Pół roku wykopalisk na rynku w Cieszynie

Prace archeologiczne na cieszyńskim rynku rozpoczęły się pod koniec czerwca 2022 roku. Są one prowadzone przez archeologów z firmy PS Invictus we współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Prowadzone badania poprzedziły rewitalizację rynku, która trwa już na opuszczonych przez archeologów odcinkach. 

Jak informuje Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w ramach prac archeologów dokonano wielu przełomowych odkryć. Odsłonięto ponad sto obiektów historycznych, w tym miedzy innymi piwnice wchodzące w skład starego ratusza. Badacze odkryli również setki przedmiotów codziennego użytku sprzed kilku wieków. Wśród nich są między innymi fragmenty odzieży, drewniane naczynia i przybory kuchenne, a także archaiczne zabawki.

W ramach prac wydobyto również 164 monety. Większość z nich pochodzi z czasów średniowiecza i ukazu władających na tym obszarze Piastów cieszyńskich, znajdują się tam również monety używane w sąsiedztwie śląska cieszyńskiego... ale archeologowie natknęli się również na jeden fascynujący wyjątek.

Starożytna rzymska moneta znaleziona na cieszyńskim rynku

Jak relacjonują naukowcy, w trakcie prowadzonych prac wydobyto wyróżniającą się wśród innych obiektów srebrną monetę. Badania wykazały, że jest to srebrny denar przedstawiający wizerunek rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa. Moneta została wybita po śmierci władcy w 161 r.n.e. przez jego następcę Marka Antoniusza, a więc na kilka wieków przed założeniem państwa polskiego. Denar jest również najstarszym przedmiotem znalezionym przez archeologów. Możemy tylko spekulować, jak trafił do Cieszyna. Może został zgubiony przez przejeżdżających przez miasto kupców? Odpowiedzi na to pytanie nie poznamy prawdopodobnie nigdy.

Większość znalezionych w Cieszynie przedmiotów trafiły do konserwacji. Do Torunia wysłano 188 woreczków zawierających skórzane fragmenty i 70 przedmiotów drewnianych. Wszystkie monety wykopane w trakcie prac trafiły do Warszawy, a w Muzeum Śląska Cieszyńskiego wykonywana jest konserwacja zabytków z żelaza. Pozostałe znaleziska również złożono w cieszyńskim muzeum.

Obecnie na opuszczonych przez archeologów odcinkach trwają prace związane z budową nowej nawierzchni rynku wraz z nasadzeniem drzew. Wiosną tego roku rozpoczną się wykopaliska w północnej pierzei rynku. Czas pokaże, czy te badania dostarczą kolejnych spektakularnych odkryć.