zajęcia malarskie w pracowni Ewy Czarnoty w Bystrej

i

Autor: GCKPT Radziechowy Wieprz

Chwycili za pędzle by namalować swoją wieś. Zajęcia malarskie dla dzieci i dorosłych w Bystrej to strzał w przysłowiową dziesiątkę

2020-11-09 17:22

Miało być wielkie malowanie na wielkiej sali OSP w Bystrej, a z powodu pandemii zajęcia odbywają się w kilku osobowych grupach w pracowni malarskiej Ewy Czarnoty i pod jej bacznym okiem-wyjaśnia Agnieszka Zemczak- Karkoszka z Gminnego Centrum Kultury Promocji Turystyki Radziechowy-Wieprz. Artystka zaprosiła miłośników sztuki do siebie. Jednym pomaga opanować podstawy sztuki malarskiej, drugim doradza jak rozwijać pasję malowania.

Warsztaty malarskie w Bystrej z malarką Ewą Czarnota odbywają się w ramach projektu „Bystrej Bystre malowanie". 

-Jest to inicjatywa, której celem jest przeprowadzenie warsztatów malarskich w dwóch sołectwach:Bystrej i Brzuśniku. Ich celem jest  zainteresowanie uczniów pięknem naszej wioski, dawną i współczesną architekturą, starymi kapliczkami i uroczystymi zaułkami tonącymi w bujnej zieleni lub otulonymi śniegiem. Największym atutem Bystrej i Brzuśnika jest piękno otaczającej natury, tajemnicze potoki, zróżnicowane lasy i piękny rysunek gór w tle -wyjaśnia Agnieszka Zemczak-Karkoszka.

 - W Bystrej nie funkcjonuje świetlica czy dom kultury, a szkoła nie organizuje zajęć pozalekcyjnych rozwijających talenty i wyobraźnie mieszkańców Bystrej i Brzuśnika-dodaje autorka projektu.

-Ja jestem cały czas zaskoczona  jaki tu zdolny naród mieszka-mówi malarka Ewa Czarnota, która do Bystrej przeprowadziła się przed ponad 20 laty z Sosnowca. Część osób już parę lat się ze mną spotyka i powstają bardzo dojrzałe prace. Na warsztaty przychodzą również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z malarstwem. Miałam tu także 5 letnią dziewczynkę, Łucję. Bałam się, że nie wytrzyma dwóch godzin pracy i będę musiała  po pół godzinie dzwonić do jej mamy. Okazało się, że wytrzymała, mało tego, namalowała piękny obrazek-opowiada Ewa Czarnota. 

-Z powodu zaistniałej sytuacji pandemicznej wiele dzieciaków dostaje "malarskie" zadania domowe. To dla nich zajęcie, które chociaż na jakiś czas  oderwie ich od  komputera. Pani Ewa prowadzi też konsultacje online-tłumaczy Agnieszka Zemczak-Karkoszka. Podczas trwania projektu powstało wiele pięknych prac, z których powstanie wirtualna wystawa. Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią planowany jest również  wernisaż-dodaje.

Cześć prac i ich autorów przy pracy  możecie zobaczyć u nas w galerii.

Warszty malarskie w Bystrej to kontynuacja Projektu Kultura dla Rozwoju, w którym  mieszkańcy Gminy Radziechowy-Wieprz,  wypełnieniali ankiety dot. wydarzeń kulturalnych, w których chcieliby uczestniczyć, a także potrzeb kulturalnych. Obydwa te projekty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+Inicjatywy Lokalne 2020.  

malarka Ewa Czarnota o warsztatach malarskich w Bystrej
Odnaleźli list zakopany ponad 30 lat temu