Warsztaty malarskie w Bystrej z malarką Ewą Czarnota odbywają się w ramach projektu „Bystrej Bystre malowanie".
-Jest to inicjatywa, której celem jest przeprowadzenie warsztatów malarskich w dwóch sołectwach:Bystrej i Brzuśniku. Ich celem jest zainteresowanie uczniów pięknem naszej wioski, dawną i współczesną architekturą, starymi kapliczkami i uroczystymi zaułkami tonącymi w bujnej zieleni lub otulonymi śniegiem. Największym atutem Bystrej i Brzuśnika jest piękno otaczającej natury, tajemnicze potoki, zróżnicowane lasy i piękny rysunek gór w tle -wyjaśnia Agnieszka Zemczak-Karkoszka.
- W Bystrej nie funkcjonuje świetlica czy dom kultury, a szkoła nie organizuje zajęć pozalekcyjnych rozwijających talenty i wyobraźnie mieszkańców Bystrej i Brzuśnika-dodaje autorka projektu.
-Ja jestem cały czas zaskoczona jaki tu zdolny naród mieszka-mówi malarka Ewa Czarnota, która do Bystrej przeprowadziła się przed ponad 20 laty z Sosnowca. Część osób już parę lat się ze mną spotyka i powstają bardzo dojrzałe prace. Na warsztaty przychodzą również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z malarstwem. Miałam tu także 5 letnią dziewczynkę, Łucję. Bałam się, że nie wytrzyma dwóch godzin pracy i będę musiała po pół godzinie dzwonić do jej mamy. Okazało się, że wytrzymała, mało tego, namalowała piękny obrazek-opowiada Ewa Czarnota.
-Z powodu zaistniałej sytuacji pandemicznej wiele dzieciaków dostaje "malarskie" zadania domowe. To dla nich zajęcie, które chociaż na jakiś czas oderwie ich od komputera. Pani Ewa prowadzi też konsultacje online-tłumaczy Agnieszka Zemczak-Karkoszka. Podczas trwania projektu powstało wiele pięknych prac, z których powstanie wirtualna wystawa. Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią planowany jest również wernisaż-dodaje.
Cześć prac i ich autorów przy pracy możecie zobaczyć u nas w galerii.
Warszty malarskie w Bystrej to kontynuacja Projektu Kultura dla Rozwoju, w którym mieszkańcy Gminy Radziechowy-Wieprz, wypełnieniali ankiety dot. wydarzeń kulturalnych, w których chcieliby uczestniczyć, a także potrzeb kulturalnych. Obydwa te projekty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+Inicjatywy Lokalne 2020.