„CHOINKA 23” - służby przeciwdziałają nielegalnej wycince choinek z lasu

i

Autor: KMP Bielsko-Biała

Akcja

„Choinka 23” - przedświąteczna akcja służb. Legitymują i nakładają mandaty na łowców choinek w lasach

2023-12-21 9:48

Do 23 grudnia potrwa jeszcze ogólnopolska akcja pod kryptonimem „Choinka 23” z udziałem służb. Ma na celu zapobieganie kradzieżom choinek z lasów przed świętami. Funkcjonariusze służby leśnej i policjanci działają m.in. w okolicy Bielska-Białej. UWAGA! Za wyrąb drzewka grozi mandat, a nawet wysoka grzywna.

Trwa ogólnopolska akcja „Choinka 23” w lasach i okolicach

Już za kilka dni święta, a więc czas kiedy nie tylko robimy zakupy, by następnie przygotować wigilijne potrawy i doprowadzamy nasze mieszkania i domy do porządku, ale też dbamy o wyjątkowy nastrój. Jednym z tradycyjnych symboli świąt, który co roku się pojawia jest choinka. Wielu z nas woli mieć tę pachnącą, prosto z lasu. Można takie kupić na targowiskach czy w marketach.

Są jednak tacy, którzy biorą siekierę i sami idą na wycinkę. To jest nielegalne. Dlatego też Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zainicjowała ogólnopolską akcję  pod kryptonimem „Choinka 23” z udziałem służb, ukierunkowaną na zapobieganiu kradzieży choinek z lasów i ochronę zasobów przyrodniczych.

Za nielegalny wyrąb drzew grozi mandat, a nawet wysoka grzywna

Akcja przeprowadzana jest w rejonach najbardziej narażonych na przejawy szkodnictwa leśnego, z wykorzystaniem posiadanego sprzętu i wyposażenia, zwłaszcza monitoringu wizyjnego w postaci fotopułapek oraz kamer leśnych" - informuje Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej. 

Nie tylko policjanci, ale też funkcjonariusze straży leśnej mają uprawnienia do legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, nakładania mandatów karnych, zatrzymywania i dokonywania kontroli pojazdów w lasach oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Akcja  „Choinka 23” potrwa do soboty, 23 grudnia.  Zgodnie z Kodeksem wykroczeń nielegalny wyrąb drzew w lesie grozi mandatem do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to nawet grzywną do 5 tys. zł. 

Polacy je uwielbiają! Sprawdź, jak dobrze znasz się na sportach zimowych [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Ilu zawodników jednej drużyny może przebywać na lodzie podczas meczu hokeja?