Bielsko-Biała. Zajaki po raz drugi opanują miasto. Tym razem zwrócą uwagę na problem przemocy rówieśniczej

i

Autor: ZaJaki.pl

Bielsko-Biała. ZaJaki po raz drugi opanują miasto. Tym razem zwrócą uwagę na problem przemocy rówieśniczej

2023-02-14 14:05

17 lutego w galerii Gemini Park w Bielsku-Białej zostanie zainaugurowana druga edycja akcji ZaJaki pl. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci, a tegoroczna odsłona wydarzenia skupia się wokół powszechnej w całym kraju kwestii przemocy rówieśniczej.

Czym są ZaJaki?

Pierwsza edycja projektu została zorganizowana w ubiegłym roku. Skupiała się wokół problemów psychicznych dzieci związanych z etykietami, jakie są im przypisywane. Łatki tego typu często prowadzą do wątpliwości, które potrafią wpłynąć na samoocenę najmłodszych. Z tego powodu inicjatorzy akcji wpadli na pomysł stworzenia tytułowych ZaJaków. W zeszłym roku w zdecydowanej większości przybrały one formę kukieł, ilustrujących zarzucane dzieciom wady.

Problemy, z którymi zmagamy się na co dzień, możemy postrzegać jako przerażające potwory, wobec których często czujemy się bezsilni. Zdarza się, że próbujemy je ignorować  i udawać, że wcale nie istnieją. Bardzo ważne jest aby właśnie nazywać te potwory, „materializować je”, bo tylko wtedy, wiedząc z czym dokładnie się zmagamy, możemy podjąć działania zaradcze.

- informuje Dorota Fedycka-Brandys. W zeszłym roku ZaJaki opanowały Bielsko-Białą podczas organizowanej 7 czerwca paradzie. W najbliższy weekend rozpocznie się druga edycja wydarzenia. Tym razem skupi się ona wokół przemocy rówieśniczej.

Jak radzić sobie z przemocą w szkole?

Według raportu "Dzieci się liczą 2022" przemocy od swoich rówieśników przynajmniej raz w życiu zaznało 52% osób. Z kolei co trzecia osoba (37%) z problemem tym zetknęła się w ciągu roku poprzedzającego badanie.

Współpracujemy z podmiotami, które na co dzień są zaangażowane są w pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach, w formie prowadzonych spotkań z nauczycielami i wychowawcami. Z doniesień grona pedagogicznego wynika, iż prawie każda placówka szkolna zmaga się lub zmagała z tym problemem.

- dodaje Dorota Fedycka-Brandys Tegoroczna edycja wydarzenia po raz kolejny zakłada stworzenie tytułowych ZaJaków. Jak przekazują organizatorzy, forma, w jakiej przygotują je dzieci jest dowolna, ważną rolę będzie jednak odgrywać symbolika prac. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, przygotowane przez dzieci ZaJaki będą mogły przybrać bardziej urozmaicone formy. Dorota Fedycka-Brandys przekazuje, że organizatorzy chcą zachęcić dzieci do tworzenia ZaJaków zgodnie z ich talentami i zainteresowaniami, np. w formie pracy fotograficznej czy multimedialnej. 

ZaJaki mają przypominać nam o tym, że z jednej strony możemy sami sobie pomagać, poprzez poszukiwanie wiedzy tematycznej z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego. O tym, że warto się rozwijać i pracować nad elastycznością psychiczną oraz o tym, że kiedy jest nam trudno, warto szukać pomocy wśród specjalistów pracujących przy telefonach zaufania.

- dodaje Dorota Fedycka-Brandys.

Tegoroczna akcja będzie odbywała się w kilku etapach. 17 lutego w godzinach 15:00-19:00, a także kolejnego dnia od godziny 14:00 do 19:00 w Gemini Park odbędzie się event poświęcony tematyce zdrowia psychicznego. Jego uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę ZaJaków przygotowaną przez uczniów bielskich szkół. W trakcie wydarzenia zostanie również zorganizowana specjalna gra towarzyska, a odwiedzający wystawę będą mogli porozmawiać z psychologiem.

Przede wszystkim jednak będziemy  chcieli zwrócić uwagę na emocje, które są nieodłącznym i ważnym elementem naszego życie. Emocje są jak drogowskazy, informujące o tym co się właśnie z nami dzieje. Warto nauczyć się je rozpoznawać i świadomie regulować. W galerii pojawią się tablice opisujące emocje oraz m.in. informujące jak sobie z nimi radzić, jak wspierać dzieci.

- mówi Dorota Fedycka-Brandys.

Akcja dedykowana jest nie tylko dla dzieci i ich rodziców. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia pedagodzy, psycholodzy oraz wychowawcy z bielskich szkół wezmą również udział w warsztatach, w trakcie których zostaną poruszone kwestie rodzajów i skutków przemocy rówieśniczej, profilaktyki oraz specyfiki nterwencji w środowisku szkolnym. Podobne zajęcia zostaną również przeprowadzone z uczniami wybranych szkół.

Dzięki projektowi ZaJaki.pl chcemy zwrócić uwagę na konieczność wsparcia doraźnego dzieci i młodzieży. Wskazania, jak ważna jest psychoedukacja i własna praca, chociażby z samoakceptacją, samooceną czy też znajomość organizacji, telefonów, które w sytuacji kryzysowej świadczą nieodpłatną pomoc psychologiczną.

- podsumowuje Dorota Fedycka-Brandys. Organizatorami akcji są Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Grupa Kęty i Fundacja Biegniemy z Mają. Tegoroczną inicjatywę honorowym patronatem objęli Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz lek. med. Ireneusz Jelonek – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.