Zielony Orzeł dla Bielska-Białej

i

Autor: Urząd Miasta w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała z prestiżowym wyróżnieniem klimatycznym. Miasto otrzymało Zielonego Orła Rzeczpospolitej

2022-12-01 15:20

Bielsko-Biała otrzymało Zielonego Orła Rzeczpospolitej. Wyróżnienie to jest przyznawana jest osobom prywatnym, firmom i jednostkom samorządowym, które stosują nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Kapitała nagrody doceniła Bielsko-Białą między innymi za likwidację 4 tysięcy starych pieców.

Bielsko-Biała nagrodzone

Kapituła "Zielonego Orła" podkreśla konsekwencję, z jaką Bielsko-Biała wprowadza kolejne proekologiczne rozwiązania. Dużą uwagę zwrócono zwłaszcza na kwestię wymiany starych pieców. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu nagrody:

Do tej pory z przestrzeni miejskiej zniknęło już ponad 4 tys. starych pieców i kotłów. Planowane zakończenie programu w 2027 r.gwarantuje, iż kolejne „kopciuchy” będą sukcesywnie eliminowane, co znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Uznanie jury zyskały również inne inicjatywy podejmowane przez miasto na przestrzeni ostatnich lat. Kapituła nagrody zwróciła również uwagę na intensywne działania miasta w kierunku budowy obwodnic, co w efekcie pozwoliło na wyprowadzenie głównego ruchu tranzytowego z centrum miasta i zmniejszenie emisji spalin.

Działania proekologiczne dotknęły także najstarszych kamienic ulokowanych w okolicach centrum miasta. Wiele z nich zostało podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dodatkowo wspólnoty mieszkaniowe, które zlikwidują ogrzewanie węglowe, mogą otrzymać dotację do wykonania wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu do sieci podłączono 145 lokali w dziesięciu kamienicach prywatnych. W budynkach publicznych miasta od 2000 r. nie funkcjonuje już ani jedno źródło węglowe.

Od 2020 r. w mieście realizowany jest projekt „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej”. Dzięki wsparciu funduszy unijnych montowanych jest 1000 instalacji odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. Chodzi o pompy ciepła, elektrownie fotowoltaiczne, kolektory słoneczne. Samorząd dofinansował ponad 1000 takich instalacji ze środków własnych. Dzięki inwestycjom udało się m.in. skanalizować miasto w ponad 98 proc., przeprowadzić termomodernizacje budynków publicznych oraz unowocześnić sieć ciepłowniczą.