Najbardziej zakorkowane miasta w woj. śląskim to Katowice i Bielsko-Biała

i

Autor: Pixabay

Komunikacja

Jedne z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce i na świecie to Katowice i Bielsko-Biała. Wiedzieliście?

2023-09-22 15:20

Powrót z pracy albo dojazd na zajęcia po pracy, zerkanie niespokojnie na zegarek, a tu, zwłaszcza w godzinach szczytu, kilometrowy korek...chyba każdy kierowca mierzy się czasem z taką sytuacją. Według światowego rankingu TomTom, w woj. śląskim najczęściej w Katowicach i Bielsku-Białej. Miasta te wiodą prym także w Polsce i na świecie.

Ranking najbardziej zakorkowanych miast na świecie. W czołówce śląskie miasta 

Katowice i Bielsko-Biała są najbardziej zakorkowanymi miastami w woj. śląskim, jednymi z najbardziej w Polce i kilkuset na świecie według rankingu TomTom, holenderskiej firmy zajmującej się produkcją systemów nawigacyjnych.

Wyniki badania za 2022 rok zostały opublikowane na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Na 389 pozycji na światowej liście zatłoczonych na drogach miast, Katowice zajmują 289 (1 pozycja -najbardziej zatłoczone miasto na świcie, 389 - najmniej, ale jednak). Wyliczony, średni czas podróży na 10 kilometrach w Katowicach to 12 minut i 10 sekund i to o 30 sekund więcej, niż w 2021 roku. Średnia prędkość jazdy - 43 km/h.

Bielsko-Biała - nieco mniej, niż Katowice zakorkowane miasto w woj. śląskim, zajmuje 294 miejsce. Wyliczony, średni czas podróży na 10 kilometrach w Bielsku to 12 minut i to o 40 sekund więcej, niż w 2021 roku. Średnia prędkość jazdy - 43 km/h. 

Wyżej (miasta jeszcze bardziej zakorkowane) w rankingu plasują się m.in.:

Wrocław: miejsce w rankingu - 18, podróż na 10 km - 24 min i 30 sekund, o 30 sekund więcej, niż rok wcześniej, średnia prędkość jazdy - 20 km/h;

Kraków: miejsce w rankingu - 41, podróż na 10 km - 21 min i 40 sekund, o 40 sekund więcej, niż rok wcześniej, średnia prędkość jazdy - 22 km/h;

Szczecin: miejsce w rankingu - 65, podróż na 10 km - 20 min i 10 sekund, o 10 sekund więcej, niż rok wcześniej, średnia prędkość jazdy - 25 km/h;

Warszawa: miejsce w rankingu - 68, podróż na 10 km - 20 min, o 1 sekundę więcej, niż rok wcześniej, średnia prędkość jazdy - 24 km/h.

Wśród polskich miast są jeszcze wymienione Bydgoszcz, Poznań, Lublin, Gdańsk, Gdynia i Sopot. 

W ostatnich kilku latach w wielu miastach wyremontowano stare ulice, zbudowano nowe, ale tym samym wzrosła liczba pojazdów na drogach, stąd korki, które się tworzą, zwłaszcza w godzinach szczytu. Szansą jest jeszcze polityka władz miejskich, które podejmowanymi decyzjami i realnymi zmianami w komunikacji, mogą cokolwiek jeszcze poprawić w związku z trudną sytuacją na drogach. Ale z tym to bywa już różnie. Cóż, pozostaje uzbroić się w cierpliwość, siedząc za kółkiem. 

Źródło rankingu: Ranking zakorkowanych miast na świecie - TomTom.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Źródło: Jedne z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce i na świecie to Katowice i Bielsko-Biała. Wiedzieliście?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE