Czy opłaty za wywóz śmieci zdrożeją? Miasto podało nową propozycję stawek
Od 5 do 19 stycznia trwają konsultacje społeczne, które dotyczą zaproponowanej przez władze miasta podwyżki opłat za gospodarowania odpadami komunalnymi. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez ratusz, nowa taryfa ma zacząć obowiązywać od 1 maja, a miesięczne stawki za wywóz śmieci, w zależności od wielkości obsługiwanego gospodarstwa, wzrosną od 4 do 21 złotych miesięcznie. Przykładowe kwoty prezentują się następująco:
- gospodarstwo 1-osobowe - wzrost o 2 złote z kwoty 26 do 28 złotych
- gospodarstwo 2-osobowe - wzrost o 4 złote z kwoty 52 do 56 złotych
- gospodarstwo 4-osobowe - wzrost o 17 złotych z kwoty 91 do 108 złotych
- gospodarstwo 7 i więcej osobowe - wzrost o 21 złotych z kwoty 94 złotych do 105 złotych
Z czego wynikają podwyżki?
Jak informują władze miasta, zmiana taryfy wynika ze wzrostu kosztów związanych z zapewnieniem usługi wywozu i gospodarowania odpadami. Joanna Bojczuk naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami UM wskazuje, że ostatnia zmiana cenowa w tym zakresie miała miejsce 1 stycznia 2020 roku, a od tego czasu wzrosły ceny paliwa i energii elektrycznej, podwyższona została również obowiązująca w Polsce stawka minimalna. Wszystko to sprawia, że według szacunków urzędników koszt gospodarowania opłatami komunalnymi w Bielsku-Białej zwiększy się w 2023 roku o 4,5 miliona złotych.
Według prognoz przedstawionych przez UM, proponowana zmiana taryfy za wywóz odpadów spowoduje dodatkowy dochód w wysokości około 4,88 mln złotych rocznie, co zapewni samofinansowanie się gminnego systemu gospodarki odpadami. Władze miasta podkreślają również, że opłata za gospodarowanie odpadami miejskimi zawiera nie tylko koszt odbioru śmieci od właścicieli nieruchomości, ale również ich zagospodarowanie i segregację.
Na temat nowej taryfy mogą wypowiedzieć się mieszkańcy Bielska-Białej
5 stycznia rozpoczęły się konsultacje społeczne na temat projektu uchwały wprowadzającej wyższe opłaty za odpady. Do udziału w nich uprawnieni są mieszkańcy miasta, właściciele nieruchomości położonych na jego terenie, zarządcy wspólnot mieszkaniowych, zarządy spółdzielni mieszkaniowych oraz organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące na terenie miasta Bielska-Białej działalność statutową w zakresie obejmującym przedmiot konsultacji. Wszyscy chcący wziąć udział w konsultacjach mogą skierować swoje uwagi w formie pisemnej lub listownej do 19 stycznia.