Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zakupił MÓWik. Jak działa oprogramowanie?
MÓWik to specjalny rodzaj oprogramowania, który został zainstalowany na tabletach dostępnych w centralnej rejestracji i na szpitalnym oddziale ratowniczym. Jego działanie jest bardzo proste. Po uruchomieniu oprogramowania, na wyświetlaczach tabletów pojawiają się symbole, które po kliknięciu generują komunikaty głosowe. Dzięki temu osoby z wadami wymowy mogą w łatwiejszy sposób komunikować się z innymi. Oprogramowanie liczy kilkanaście tysięcy symboli, co umożliwia tworzenie pełnych zdań.
Szpital Wojewódzki będzie bardziej dostępny dla osób o specjalnych potrzebach
Zakup oprogramowania MÓWik i tabletów, na których zostało ono zainstalowane, był możliwy dzięki grantowi z Ministerstwa Zdrowia. Placówka otrzymała około 2 miliona złotych na zwiększenie swojego przystosowania dla osób ze specjalnymi potrzebami, np. mającymi problem z wzrokiem lub ze słuchem.
Oprogramowanie MÓWik nie jest bynajmniej jedynym udogodnieniem dla takich osób. W planach szpitala znajduje się również wybudowanie trzech kiosków multimedialnych z interfejsem graficznym. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niedosłyszącym , m.in. poprzez wykorzystanie nagranych filmów w języku migowym, które będą informować o lokalizacji poradni i oddziałów. W planach władz szpitala jest również instalacja planów tyflograficznych, ułatwiających czytanie za pomocą zmysłu dotyku,co zapewni lepszą orientację w przestrzeni szpitala.
W ramach grantu z Ministerstwa Zdrowia odbędzie się również przebudowa szpitalnych łazienek i modernizacja chodników i miejsc parkingowych. Zakupione zostaną równie wózki inwalidzkie, wózki do przewozu osób w pozycji leżącej o zwiększonym udźwigu czy kozetki lekarskie.