Przedsmak żołnierskiego życia w wykonaniu jednostki z Bielska-Białej
Jak czytamy w opisie opublikowanego w mediach społecznościowych wydarzenia, bielska jednostka jest częścią ogólnopolskiego stowarzyszenia - Związek Strzelecki ,,Strzelec'' OSW. Do jej zadań statutowych należy m.in. przysposobienie młodzieży do przyszłej służby wojskowej, a także zapewnienie podstawowego przeszkolenia wszystkim chętnym, którzy z różnych względów nie mogli dołączyć do wojska.
Jak więc wygląda samo szkolenie? Jak czytamy, cykliczne szkolenia odbywają się przez 6 miesięcy. W ich trakcie mają miejsce teoretyczne i praktyczne zajęcia w terenie. Rekruci biorą udział w marszach górskich i trwających całe weekendy zgrupowaniach, w trakcie których wykonywane są wspólne ćwiczenia z członkami sąsiednich jednostek. Rekruci w trakcie szkolenia biorą również udział w apelach i uroczystościach patriotycznych?
Jak informują przedstawiciele jednostki, w trakcie sześciomiesięcznego szkolenia rekruci zdobędą umiejętności z zakresu:
- obsługi broni palnej
- podstawy taktyki piechoty,
- survivalu
- łączność radiowej,
- terenoznawstwo
- pierwsza pomoc
- ratownictwa taktycznego
Jak zapewniają przedstawiciele jednostki, kadrę szkoleniową tworzą żołnierze zawodowi, członkowie WOT-u. a także ratownicy medyczni. Szkolenie zakończone jest całodobowym egzaminem sprawdzającym praktyczne i teoretyczne umiejętności rekrutów.
Kto może zostać rekrutem?
Jednostka Strzelecka 3027 zaplanowała dwa spotkania rekrutacyjne. Pierwsze z nich odbędzie się 16 lutego między godziną 16:00 a 18:00, z drugie z kolei nastąpi 24 lutego w godzinach 16:00-19:00. Od rekrutów, którzy chcą dołączyć do jednostki, oczekuje się:
- ukończenie 15 roku życia
- niekaralności;
- sprawności psychofizycznej
- zaangażowania
- patriotyzmu
Od osób nieletnich, które chcą dołączyć do jednostki, wymaga się przekazanie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Organizacja planuje również przeprowadzenie dni otwartych, w trakcie których zaprezentują jak wygląda życie jednostki od "środka". Zostały one zaplanowane na 25 lutego.
Pobór do wojska 2023 w Polsce
Działania w ramach jednostki mogą być ciekawą próbą sprawdzenia swoich sił, dla osób, które wiążą swoją przyszłość z karierą w wojsku. Przypomnijmy, że wielu rezerwistów może również spodziewać się obowiązkowego wezwania na ćwiczenia. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez MON, wezwanie do wojska w 2023 roku może otrzymać 250 tysięcy rezerwistów. Powołania mogą objąć osoby, które nie ukończyły 55 lat. Od decyzji MON-u można odwołać się w ciągu dwóch tygodni od momentu otrzymania powołania, argumentując swoją decyzję stanem zdrowia lub sytuacją zawodową.