Bielsko-Biała: Pięc zabytkowych budynków doczeka się renowacji. Miasto wyda na remonty łącznie ponad milion złotych

i

Autor: Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB, Materiały prasowe

Bielsko-Biała: Pięc zabytkowych budynków doczeka się renowacji. Miasto wyda na remonty łącznie ponad milion złotych

2023-02-25 16:38

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwały na temat dotacji do remontów pięciu zabytkowych budynków znajdujących się na terenie Bielska-Białej. Do każdego z przedsięwzięć miasto dopłaci od 300 do 450 tysięcy złotych.

Zabytkowe budynki w Bielsku-Białej zyskają nowy blask 

Pierwszym z budynków, który doczeka się renowacji jest zabytkowy budynek przy ul. 3 Maja 5, zwany często kamienicą Fischera. Budynek został wzniesiony w w 1901 r. w stylistyce historyzmu z elementami secesji, a jego projektantem jest słynny w Bielsku-Białej Karol Korn. Obecnie właścicielami kamienicy są władze miasta oraz osoby prywatne. Zaplanowany remont obejmie przebudowę i wymianę pokrycia dachu wraz z naprawą elementów konstrukcyjnych dachu, szczególnie będącego w bardzo złym stanie technicznym hełmu/wieżyczki, oraz wymianę zużytych tynków, naprawę i odtworzenie detalu architektoniczno-sztukatorskiego elewacji frontowej. Władze miasta przekazały na ten cel 300 tysięcy złotych, co stanowi około 78% wszystkich kosztów prac. Pozostałą część zgodzili się uregulować prywatni właścicieli.

Remont obejmie też wpisany do rejestru zabytku  dom o charakterze willi stojący w ogrodzie przy ul. Cieszyńska 23a. Budynek został wniesiony w 1914 roku. Mimo niewątpliwych walorów estetycznych, budynek znajduje się obecnie w złym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu. Pracę zakładają między innymi remont konserwatorski dachu oraz przebudowę schodów zewnętrznych, podbicie fundamentów i wykonanie drenażu od strony wschodniej obiektu. Jak informują władze miasta,zaniechanie tych działań może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Przyznana przez radnych dotacja wynosi 450 tysięcy złotych, co przekłada się na 80% wszystkich kosztów remontu.

Nowe oblicze zyska również kamienica przy ul. Zygmunta Lubertowicza 3a. Wpisany do rejestru zabytków budynek był niegdyś częścią kompleksu tworzącego dawne Gimnazjum Polskie. Został on wzniesiony w latach 1924-1925. Obecnie remontu wymaga przede wszystkim dach obiektu, dlatego w trakcie prac zostanie wymienione jego pokrycie, naprawione zostaną również elementy konstrukcyjne. Dach zostanie ocieplony. Miasto przeznaczy na to 350 tysięcy złotych.

Remont dachu i elewacji czeka również kamienicę przy pl. Wolności 10. Obiekt został zbudowany w 1903 roku. Jest utrzymany w stylistyce późnego historyzmu, trzypiętrowy i podpiwniczony. Stanowi przykład reprezentacyjnej wielkomiejskiej kamienicy z początku XX w. wg najlepszych wiedeńskich wzorców. W ramach zatwierdzonych prac modernizacyjnych nastąpi remont konserwatorski elewacji, naprawa dachu oraz wymiana stolarki drzwiowej kamienicy wpisanej do rejestru zabytków. Władze miasta przeznaczą na ten cel 400 tysięcy złotych.

Ostatnim budynkiem który doczeka się renowacji jest XIX-wieczny obiekt stojący przy ul. Jana Sobieskiego 2. Wybudowano go po 1836 roku i przebudowano później, pod koniec XIX wieku, z przekształceniem detalu fasady w stylu historyzmu. Prace będą polegały na remoncie konserwatorskim elewacji i dachu budynku. Zaplanowano budowę czterech lukarn od strony ul. Jana Sobieskiego, wymianę pokrycia dachu wraz z naprawą elementów konstrukcyjnych oraz wymianę zużytych tynków, naprawę i odtworzenie detalu architektoniczno-sztukatorskiego, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dotacja miejska na wykonanie zadania wynosi 450 tysięcy złotych.