Tak wygląda Bielsko-Biała w świątecznej oprawie

i

Autor: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

ESK 2029

Bielsko-Biała. Mieszkańcy nadesłali rekordową liczbę pomysłów do ESK 2029

Takiego wyniku bielski ratusz z pewnością się nie spodziewał. Mieszkańcy Bielska-Białej w drugim naborze nadesłali ponad 100 projektów wydarzeń kulturalnych i społecznych w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Bielsko-Biała wraz z Katowicami (Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią), Kołobrzegiem i Lublinem ma szansę na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Bielski ratusz zorganizował więc drugi nabór pomysłów mieszkańców na przedsięwzięcia kulturalne i społeczne.

Liczba zgłoszeń przerosła najśmielsze oczekiwania urzędników. Mieszkańcy wysłali łącznie 105 projektów z najróżniejszych dziedzin. Wśród nich znalazły się wydarzenia muzyczne, turystyczne, modowe, kulinarne, teatralne i edukacyjne.

"Zespół zadaniowy ESK czekał przede wszystkim na projekty, które na różne sposoby będą się odnosić do dziedzictwa tkackiego dwumiasta, ale też wielu znaczeń słowa sploty. Już po wstępnym przejrzeniu projektów można napisać, że nie zawiedzie się w tej materii" - przeczytamy na stronie urzędu miejskiego w Bielsku-Białej.

Teraz zespół zajmie się analizą zgłoszonych pomysłów, odbędą się również spotkania z ich autorami. Jak podkreśla ratusz, nawet w przypadku, gdy zgłoszony projekt nie znajdzie się w finałowej aplikacji miasta do konkursu o tytuł ESK 2029, wciąż może zostać zrealizowany w innych okolicznościach.