Czas jazdy po Bielsku-Białej wydłużył się w stosunku do 2021 roku
Według obliczeń autorów raportu, średni czas pokonania 10 kilometrów przez kierowców w Bielsku-Białej w 2022 roku wyniósł 12 minut. Wynik ten plasuje stolicę Podbeskidzia na 12 miejscu w zestawieniu najbardziej zakorkowanych polskich miast. Dla porównania, liderujący w tym niezbyt chlubnym zestawieniu Wrocław notuje średni czas pokonania przez kierowców 10 kilometrów na poziomie 25 minut.
Porównując ze sobą wyniki z ubiegłego oraz 2021 roku można zauważyć, że na przestrzeni tego okresu średni czas przejazdu 10 kilometrów wzrósł o około 40 sekund.
Kiedy w Bielsku-Białej są największe korki?
Szczegółowa analiza raportu dostarcza też dodatkowych informacji na temat korków w mieście. Jak wyliczają autorzy zestawienia, największe korki były odnotowywane odnotowywane w dni robocze w godzinach 7:00-9:00 oraz popołudniami między 14:00 a 16:00. Można to łatwo tłumaczyć przyjazdami i powrotami mieszkańców miasta z pracy. Z kolei największe korki w 2022 skali tworzyły się zazwyczaj w środy, kiedy to czas przejazdu wzrastał do 15 minut.
TomTom Index pozwala również wskazać dzień, w którym pokonanie 10 kilometrów zajęło kierowcom najwięcej czasu. W 2022 roku był to poniedziałek 22 grudnia, kiedy to na przejechanie tego dystansu trzeba było przeznaczyć średnio 17 minut i 50 sekund. Był to okres najsilniejszych opadów śniegu, które doprowadziły do kilkudniowego paraliżu komunikacyjnego w Bielsku-Białym.
Na jakiej podstawie gromadzone są dane do raportu?
TomTom Traffic Index gromadzi dane o natężeniu ruchu firma czerpie z ponad 600 milionów urządzeń, takich jak samochodowe systemy nawigacyjne, smartfony, osobiste urządzenia nawigacyjne i systemy telematyczne. Na ich podstawie TomTom może ocenić profile prędkości i wzorce ruchu drogowego dla każdej pory dnia i każdego dnia tygodnia. W ciągu ostatniej dekady w historycznych danych drogowych firmy TomTom zgromadzono 58 miliardów godzin jazdy.