Bielsko-Biała: Decyzja środowiskowa dla budowy na Sarnim Stoku unieważniona. SKO mówi o rażącym naruszeniu prawa.

i

Autor: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Bielsko-Biała: Decyzja środowiskowa dla budowy na Sarnim Stoku unieważniona. SKO mówi o "rażącym naruszeniu prawa"

2023-01-13 9:23

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej unieważniło decyzję środowiskową dla inwestycji na Sarnim Stoku, gdzie, zgodnie z planem inwestora, miał powstać duży kompleks hotelowo-mieszkaniowy. Wiele kontrowersji wzbudził fakt, że obszar potencjalnego placu budowy graniczy z parkiem krajobrazowo-przyrodniczym, na którym swoje siedliska ma między innymi będący pod ochroną kumak.

Inwestycja na Sarnim Stoku wzbudzała kontrowersje wśród lokalnej społeczności

Aby dobrze zrozumieć istotę sprawy, należy cofnąć się do października 2021 roku. Wtedy to do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na temat budowy obiektów hotelowo-mieszkaniowych. Zgodnie z planem inwestora, spółki Art City Eko-Park z Krakowa, na 5 działkach w rejonie ul. Okrężnej miały powstać 22 nowe budynki, a cała inwestycja objęłaby teren niemal 19 hektarów.

Lokalizacja inwestycji wzbudziła wiele wątpliwości wśród ekologów, gdyż plac przyszłej budowy sąsiadował z zespołem krajobrazowo-przyrodniczym "Sarni Stok". Na obszarze tym mieszczą się między innymi siedliska znajdującego się pod ochroną Kumaka. Rozbudowane plany inwestora, zakładające np. stworzenie 1800 miejsc parkingowych oznaczały również to, że aby budowa została przeprowadzona, niezbędna jest wycinka wielu drzew mieszczących się tym obszarze.

Decyzja środowiskowa w sprawie rozpoczęcia inwestycji została wydana 9 maja 2022 przez prezydenta Jarosława Klimaszewskiego. Włodarz Bielska-Białej stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a także określił warunki warunki realizacji inwestycji.  Kontrowersje wzbudził również fakt, że decyzja prezydenta nie została w żaden sposób skonsultowana z lokalną społecznością. Pod koniec sierpnia zeszłego roku o unieważnienie decyzji wystąpiło Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Decyzja władz miasta unieważniona przez SKO

Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej została wydana 10 stycznia br., natomiast jej ogłoszenie nastąpiło wczoraj. W liczącym 16 stron dokumencie SKO orzekło unieważnienie prezydenckiej decyzji środowiskowej z maja 2022 roku. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że wydana przez prezydenta decyzja środowiskowa "w rażący sposób narusza prawo".

Kolegium dokonując analizy materiału dowodowego, na podstawie którego podjęta została decyzja będąca przedmiotem wniosku o stwierdzenie nieważności, wskazuje, że ocena całości materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie potwierdza w znacznej części zarzuty zawarte we wniosku Stowarzyszenia na rzecz Wszystkich Istot z 30 sierpnia 2022 roku dnia co do tego iż decyzja Prezydenta Miasta Bielska-Białej z dnia 09 maja 2022 roku stwierdzająca brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu zabudowy usługowo- mieszkaniowej przy ul. Okrężnej w Bielsku-Białej narusza prawo w sposób rażący i biorąc pod uwagę argumenty przedstawione w powyższym uzasadnieniu podlega stwierdzeniu nieważności

- czytamy w rozległym uzasadnieniu.

To nie pierwszy raz, gdy SKO interweniuje w sprawie inwestycji na Sarnim Stoku. W październiku 2022 roku organ na wniosek organizacji społecznych nakazał wstrzymanie decyzji środowiskowej. Miało to powstrzymać prace budowlane do czasu rozpatrzenia wniosku. Mimo tego inwestor kilka dni później przystąpił do wycinki znajdujących się na terenie inwestycji krzewów, na co zgodę wyraziły władze miasta. Działania te również zostały zablokowana przez SKO.

Rozstrzygnięcie opublikowane przez SKO oznacza, że majowa decyzja wydana przez prezydenta miasta została wyeliminowana z obiegu prawnego. W działania przeciwko budowie 22 obiektów w rejonie ul. Okrężnej włączyły się również lokalne organizacje przyrodnicze i ekologiczne, takie jak Stowarzyszenie Olszówka i Bielszczanie dla Drzew.