Grupa beskidzka GOPR, największa z grup regionalnych Pogotowia, składa się z około 350 aktywnych ratowników ochotników i ponad 20 ratowników zawodowych.
Od końca ubiegłego wieku jej Centralna Stacja Ratunkowa działa w centrum Szczyrku, na bazie zmodernizowanej i rozbudowanej z czasem goprówki. Dzisiaj brakuje tam miejsca na sprzęt, czy zaplecza szkoleniowego, a na dalszą rozbudowę nie ma miejsca.
Nowa stacja GOPR w Bielsku-Białej
Planując inwestycję w nową stację, beskidzcy goprowcy postanowili rozszerzyć jej charakter, wychodząc naprzeciw potrzebom kształtowania turystyki górskiej: świadomej, odpowiedzialnej i dostępnej. Stąd wzięła się koncepcja Śląskiego Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej, jako nowej stacji, ale też ośrodka szkoleń i rozwoju innowacji związanych z tą dziedziną.
Samorząd Bielska-Białej oddał goprowcom w wieczyste użytkowanie blisko 1 ha terenu przy al. Armii Krajowej, u podnóża Szyndzielni, z 90-procentową bonifikatą. W zeszłym roku beskidzcy goprowcy dostali też 500 tys. zł dotacji z budżetu regionu do prac przygotowawczych przy przedsięwzięciu.
Jak zrelacjonował PAP w środę naczelnik grupy beskidzkiej GOPR Marcin Szczurek, obecnie jest już gotowa koncepcja przestrzenno-programowa centrum z kosztorysem, która umożliwi opracowanie projektów i przeprowadzenie formalności związanych z przygotowaniem i finansowaniem inwestycji. Pod jej kątem ma powstać projekt do programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-27.
Obecnie tak naprawdę czekamy na możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie. Tu decyzja jeszcze nie zapadła - nie ma jeszcze regulaminu, nie ma wzorów wniosków. Mamy informację o tym, że najprawdopodobniej to będzie trzeci, być może czwartek kwartał tego roku – mówi dla PAP Szczurek.
Na razie goprowcy skupiają się na zebraniu wkładu własnego.
W zeszłym tygodniu odbyło się walne zebranie Aglomeracji Beskidzkiej – stowarzyszenia, które w założeniu Urzędu Marszałkowskiego miałoby pośredniczyć w wydatkowaniu pieniędzy pod kątem Centrum. - Czekamy na decyzję stowarzyszenia, ws. wpisania tego projektu w cele strategiczne – zastrzegł w rozmowie z PAP Szczurek.
Centrum Dostępności miałoby być też ośrodkiem wolontariatu górskiego i upowszechniania dobrych praktyk. Mapa drogowa przedsięwzięcia zakłada rozpoczęcie budowy z końcem 2024 r. lub początkiem 2025 r., a zakończenie w 2026-27 r.