Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira w Himalajach. Bartek chce zjechać na nartach z Kanczendzongi

i

Autor: PHS/Oswald Rodrigo Pereira

Sport

Bartek Ziemski z Bielska-Białej ponownie w Himalajach. Chce zjechać na nartach z Kanczendzongi (8586 m n.p.m.) - ZDJĘCIA, WIDEO

2024-04-19 9:06

Pierwszy w historii zjazd z trzeciego szczytu świata Kanczendzongi (8586 m n.p.m.) jest celem wiosennej wyprawy w Himalaje Bartka Ziemskego, narciarza wysokogórskiego z Bielska-Białej. Towarzyszy mu reporter i filmowiec górski Oswald Rodrigo Pereira. Bartek realizuje Mad Ski Project 2024.

Kanczendzonga - kolejny cel zjazdu na nartach Bartka Ziemskiego

Bartek Ziemski, narciarz wysokogórski pochodzący z Bielska-Białej, rozpoczął kolejną już swoją wyprawę w Himalaje. Tym razem planuje zjazd na nartach z Kanczendzongi (8586 m n.p.m.). Jest z nim reporter i filmowiec górski, wspinacz Oswald Rodrigo Pereira.

Działać będą w zespole dwuosobowym, bez personalnego wsparcia Szerpów i nie będą wspomagać się dodatkowym tlenem z butli. Po zdobyciu szczytu, Bartek Ziemski podejmie się próby zjazdu na nartach, a zadaniem Oswalda Rodrigo Pereiry będzie udokumentowanie tego wyczynu" - zapowiada Polski Himalaizm Sportowy. 

Kanczendzonga jest trzecią najwyższą górą świata, a zarazem ostatnim ośmiotysięcznikiem, który nie ma udokumentowanego zjazdu narciarskiego.

To jednak nie koniec. Po zakończeniu akcji na Kanczendzondze Polacy przedostaną się do bazy pod Makalu (8481m) z zamiarem wejścia na szczyt - piąty co do wysokości na świecie.  

Pierwszy, polski zjazd z Annapurny, pierwszy na świecie z Dhaulagiri 

Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira działają razem już od zeszłego roku. W kwietniu 2023 r. weszli na Annapurnę (8091m), w maju na Dhaulagiri (8167m) jako pierwsi w sezonie.

Bartek Ziemski zjechał z obu tych szczytów na nartach. W przypadku Annapurny był to pierwszy polski zjazd, z Dhaulagiri był to pierwszy zjazd w historii.

Po zakończeniu wyprawy wspinacze zostali zaangażowani do akcji ratunkowej i wrócili z Katmandu wesprzeć 84-letniego wspinacza z Hiszpanii, który złamał nogę podczas ataku szczytowego na Dhaulagiri.

Mad Ski Project 2024 Bartka Ziemskiego

Bartek Ziemski jest wspinaczem i narciarzem wysokogórskim oraz członkiem Kadry Narodowej we Wspinaczce Wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu.

Ma na swoim koncie już cztery zjazdy z ośmiotysięczników.

Oprócz wspomnianych już Annapurny i Dhaulagiri, także ze szczytu Broad Peak (8051 m n.p.m.) i Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) - jako pierwszy Polak, w 2022 r. Brał również udział wyprawach Polskiego Himalaizmu Sportowego na góry Lhotse (2018) i Laila Peak (2021).

Bartek realizuje obecnie Mad Ski Project 2024.

W październiku 2023 r. na festiwalu filmowym w Południowej Korei miała miejsce premiera filmu „The Silent Escape”  - niesamowitej opowieści o odnajdywaniu emocji w najwyższych górach świata, a jednocześnie o determinacji i solidarności. Film wyreżyserował Oswald Rodrigo Pereira. Powstał po wyprawie na Annapurnę i Dhaulagiri. 

Trailer filmu poniżej: