Na czym polega niezwykłość tej Bajki ?
-Jest to książeczka wydana w formie teatrzyku kamishibai. To jest taka technika czytania, opowiadania z wykorzystaniem plansz, na których są ilustracje i tekst. Do prezentacji służy drewniany teatrzyku butai. Jest to technika wywodząca się z Japonii, nazwana inaczej teatrem ilustracji lub teatrem obrazkowym- wyjaśni Kornelia Gąsiorek dyrektor Żywieckiej Biblioteki Samorządowej. ( posłuchaj poniżej)
Na potrzeby teatrzyku powstało kilkanaście plansz ilustrujących znane w Żywcu zabytki i miejsca: rynek, chiński domek w parku Habsburgów czy Papiernia na Zabłociu. Do każdej ilustracji powstał wierszyk opisujący dane miejsce. Autorem ilustracji i wierszyków do książeczki jest Konstanty Urbański, samorodny artysta, malarz i poeta, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.
Jak przyznaje inspiracją do stworzenia bajki była jego wnuczka, ale do pracy zmotywował go ktoś zupełnie inny.
-Muszę się bardzo nisko pokłonić Pani Marii Grzegorzek, mojej koleżance z grupy Literackiej Gronie, która akurat mnie zaproponowała te zajęcie... Bardzo chętnie podjąłem się tego zadania, bo w pandemii człowiek siedzi i drapie się po głowie i za chwilę wszystkie włosy wydrapie, więc wolałem się czymś zająć- mówi Konstanty Urbański ( posłuchaj poniżej).
Nowe wydawnictwo powstało dzięki współpracy Żywieckiej Biblioteki Samorządowej z Urzędem Miejskim w Żywcu przy udziale Stowarzyszenia Żywiec Miasto Zmysłów.
Powstało zaledwie kilkanaście egzemplarzy "Bajek o Żywcu " dlatego książeczka będzie dostępna jedynie w Bibliotece Samorządowej. Ma również trafić do Przedszkoli, których podopieczni wezmą udział w konkursie jaki, na temat nowego wydawnictwa wkrótce ma ogłosić Biblioteka.
"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"