Bajki o Żywcu - niezwykłe wydawnictwo Żywieckiej Biblioteki Samorządowej z dedykacją dla najmłodszych mieszkańców miasta

i

Autor: Agata Chmielowska

Bajki o Żywcu - niezwykłe wydawnictwo Żywieckiej Biblioteki Samorządowej z dedykacją dla najmłodszych mieszkańców miasta

2021-02-05 13:18

"Bajka o Żywcu" "- to niezwykła książka, której wydawcami są: Stowarzyszenia Żywiec Miasto Zmysłów i Żywiecka Biblioteka Samorządowa. Książka pokazuje jak pięknie można opowiadać o swojej Małej Ojczyźnie słowem i obrazem. Autorem wierszyków i ilustracji do książeczki jest Konstanty Urbański, samorodny artysta, malarz i poeta, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Książeczka dedykowana jest najmłodszym mieszkańcom miasta, a opowiada o najważniejszych zabytkach i miejscach w Żywcu.

Na czym polega niezwykłość tej Bajki ?

-Jest to książeczka wydana w formie teatrzyku kamishibai. To jest taka technika czytania, opowiadania z wykorzystaniem plansz, na których są ilustracje i tekst. Do prezentacji służy drewniany teatrzyku butai. Jest to technika wywodząca się z Japonii, nazwana inaczej teatrem ilustracji lub teatrem obrazkowym- wyjaśni Kornelia Gąsiorek dyrektor Żywieckiej Biblioteki Samorządowej. ( posłuchaj poniżej)

Na potrzeby teatrzyku powstało kilkanaście plansz ilustrujących znane w Żywcu zabytki i miejsca: rynek, chiński domek w parku Habsburgów czy Papiernia na Zabłociu. Do każdej ilustracji powstał wierszyk opisujący dane miejsce. Autorem ilustracji i wierszyków do książeczki jest Konstanty Urbański, samorodny artysta, malarz i poeta, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Jak przyznaje inspiracją do stworzenia bajki była jego wnuczka, ale do pracy zmotywował go ktoś zupełnie inny.

-Muszę się bardzo nisko pokłonić Pani Marii Grzegorzek, mojej koleżance z grupy Literackiej Gronie, która akurat mnie zaproponowała te zajęcie... Bardzo chętnie podjąłem się tego zadania, bo w pandemii człowiek siedzi i drapie się po głowie i za chwilę wszystkie włosy wydrapie, więc wolałem się czymś zająć- mówi Konstanty Urbański ( posłuchaj poniżej).

Nowe wydawnictwo powstało dzięki współpracy Żywieckiej Biblioteki Samorządowej z Urzędem Miejskim w Żywcu przy udziale Stowarzyszenia Żywiec Miasto Zmysłów.

Powstało zaledwie kilkanaście egzemplarzy "Bajek o Żywcu " dlatego książeczka będzie dostępna jedynie w Bibliotece Samorządowej. Ma również trafić do Przedszkoli, których podopieczni wezmą udział w konkursie jaki, na temat nowego wydawnictwa wkrótce ma ogłosić Biblioteka.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

posłuchaj Kornelia Gąsiorek dyrektor Żywieckiej Biblioteki Samorządowej o nowym wydawnictwie
posłuchaj:Konstanty Urbański autor ilustracji i wierszyków do Bajek o Żywcu
Bajka Żywiecka - nowe wydawnictwo Żywieckiej Biblioteki Samorządowej