-Od dłuższego czasu już myśleliśmy o tym jak kino zrobić dostępnym dla osób z niepełnospranością wzroku, dla osób niedowidzących i niewidzących, a także niedosłyszących. No i znalazło się faktycznie takie rozwiązanie. Jakiś czas temu pewna firma uruchomiła nową aplikację. Aplikacja ta nazywa się AudioMovie i część dystrybutorów zdecydowała się na poprowadzenie ścieżki dźwiękowej do wybranych przez siebie tytułów- wyjaśnia Magdalena Kidoń Staszek -kierownik żywieckiego kina Janosik.
Wystarczy wziąć ze sobą smartfona i słuchawki, by na własnym urządzeniu oglądać film, słuchając audiodeskrypcji lub wersji lektorskiej. Tego typu aplikacja daje osobom o różnych potrzebach możliwość współuczestniczenia i współprzeżywania seansu filmowego, niezależnie od (nie)pełnosprawności, (nie)znajomości języka czy wieku.
- Seanse z audiodyskrypcją w kinie Janoisk odbyły się już dwukrotnie. Zagraliśmy film "Teściowie" i chcielibyśmy widzów namówić do takiego eksperymentalnego przyjścia do kina, żeby się przekonać jak łatwe jest to w odbiorze i jak miło jest spędzić czas w kinie. Szczególnie dla osób, dla których taka rozrywka była dotąd niedostępna-tłumaczy kierownik Janosika. Jest jeszcze kilka tytułów, dla którch taka audiodyskrypcja jest zrobiona, więc można się spodziewać kolejnych seansów w kinie Janosik. W planach jest projekcja filmów :"Boże ciało" i "Ikar". ( posłuchaj poniżej)
Szczegłówe informacje dotyczące audiodyskrypcji, aplikacji i zasad jej działania, a także terminów kolejnych seansów można znaleść na stronie internetowej żywieckiego Janosika.