Apoloniusz Tajner

i

Autor: Facebook/Apoloniusz Tajner

Wybory 2023

Apoloniusz Tajner będzie posłem. Były trener Adama Małysza dostał się do Sejmu z list KO

Apoloniusz Tajner dostał się do Sejmu. Były trener skoczków narciarskich, a także w przeszłości prezes Polskiego Związku Narciarskiego startował z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu bielsko-bialskim. Tajner otrzymał ponad 20 tys. głosów.

Apoloniusz Tajner będzie posłem

15 października odbyły się wybory parlamentarne. Polki i Polacy wybierali posłów i senatorów na nadchodzącą kadencję Sejmu oraz Senatu. W okręgu wyborczym nr 27 (pow. bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki, Bielsko-Biała) startował m.in. Apoloniusz Tajner, były trener Adama Małysza. 

Uzyskał on trzeci najlepszy wynik z listy Koalicji Obywatelskiej i zasiądzie tym samym w Sejmie. Na Tajnera zagłosowało dokładnie 20 748 osób. – Dziękuje Wam za każdy oddany głos i zaufanie – napisał w mediach społecznościowych. 

– Zobowiązuje się do rzetelnej pracy, zgodnej z założeniami, które wypisałem – dodał Tajner. A jakie są to założenia? Oto one:

  • nienaruszalność członkostwa Polski w Unii Europejskiej;
  • poszanowanie Konstytucji RP;
  • trójpodział władzy jako gwarancja mechanizmów demokratycznych w Polsce;
  • wspieranie i wzmacnianie roli samorządów;
  • wspieranie małych i średnich przedsiębiorców;
  • zreformowanie i umocnienie systemu sportu młodzieży i dzieci w Polsce.

Apoloniusz Tajner. Sylwetka

Apoloniusz Tajner przyszedł na świat 17 kwietnia 1954 roku w Goleszowie (pow. cieszyński). W młodości uprawiał kombinację norweską, a później – w latach 1984–1990 – prowadził reprezentację Polski właśnie w tej dyscyplinie. Pojechał z nią nawet na igrzyska olimpijskie do kanadyjskiego Calgary. 

W latach 1994–1999 pełnił z kolei funkcję wiceprezesa ds. sportowych w Polskim Związku Narciarskim. Później został szkoleniowcem reprezentacji Polski w skokach narciarskich, którą prowadził przez pięć lat. W tym okresie wielki sukcesy zaczął odnosić Adam Małysz. Pod wodzą Tajnera najwybitniejszy polski skoczek w historii m.in. trzykrotnie z rzędu triumfował w Pucharze Świata, wygrał Turniej Czterech Skoczni, a na igrzyskach w Salt Lake City zdobył srebrny oraz brązowy medal. W marcu 2004 roku podał się do dymisji. Miało to związek ze słabymi wynikami kadry. 

Tajner w 2006 roku został z kolei prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Kierował nim aż do 2022 roku. 

Przypomnijmy, że Apoloniusz Tajner w przeszłości próbował już sił w polityce. W 2004 roku startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu śląskim. Nie udało mu się jednak wówczas dostać do PE (uzyskał łącznie nieco ponad 7 tys. głosów).