warsztaty ceramiczne w Wieprzu

i

Autor: Agata Chmielowska

Aktywni na 100 procent. W Radziechowach -Wieprzu seniorzy lepią z gliny, sadzą kwiaty i ćwiczą ...

2021-08-24 16:05

Ponad 150 osób wzięło już udział w zajęciach dedykowanych seniorom z gminy Radziechowy -Wieprz. Dzięki realizacji przez tamtejsze Gminne Centrum Kultury Promocji Turystyki projektu "Aktywni na 100 rocent" mieszkańcy powyżej 60-tego roku życia, ze wszystkich sześciu sołectw, mogą wziąć udział, między innymi w zajęciach sportowych, artystycznych czy edukacyjnych.

  W każdym z sołectw jest osoba koordynująca projekt, dzięki której seniorzy na bieżąco są informowani o kolejnych warsztatach, ćwieczeniach i wycieczkach.

-Staramy się największy nacisk położyć na to, by trochę rozruszać seniorów, pokazać im takie różne ścieżki aktywności. To między innymi zajęcia ceramiczne. Te zajęcia są spokojne, nawet terapeutyczne, a wykonane na nich np. doniczki posłużą do dalszych planowanych zajęć z ziołolecznictwa-wyjaśnia Marta Bem z GCKPT w Radziechowach Wieprzu. ( galeria poniej)

-Dużo się dzieje. Mamy zajęcia gimnastyczne, jogę i aerobik. Warsztaty ceramiczne tak się spodobały, że uczestnicy już pytają o kolejne, a wcale się tak nie zapowiadało. Część osób zastanawiała się co będą robić z tą gliną, mówiły, że przyszły na chwilę, a później szkoda im było wychodzić. Wcześniej pięknie zagospodarowaliśmy teren zielony przed urzędem gminy. A przed nami wyjazdy na wycieczki-wylicza Halina Kowal, uczestniczka projektu.

-W ramach tego projektu będziemy zwiedzać ogrody botaniczne, mamy zaplanowane wycieczki do zamku w Pszczynie, wybieramy się również na basen. Zaplanowane mamy także spotkanie z panią dietetyk. Przez kolejny miesiąc będzie się bardzo dużo działo -dodaje Marta Bem. ( posłuchaj poniżej )

Skąd taka kumulacja zajęć? To z powodu pandemii Coronawirusa i zapowiadanej IV fali , która mogłaby uniemożliwić realizację zaplanowanych wydarzeń. Autorzy projektu "Aktywni na 100 procent" bogatsi o zeszłoroczne doświadczenia związane z wprowadzonymi obostrzeniami, które spowodowały, że część zajęć trzeba było odwoływać, teraz "dmuchają na zimne".

- Jeśli IV fala pandemii zamknie seniorów w domach, to nowe umiejętności jakie zdobyli podczas zajęć będą mogli wykorzystać do aktywnego i kreatywnego spędzenia tego czasu- tłumaczą koordynatorki projektu "Aktywni na 100 procent".

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl

posłuchaj: Marta Bem z GCKPT w Radziechowach-Wieprzu o prrojekcie Aktywni na sto procent
Ślub Edwarda Miszczaka i Anny Cieślak