dokumenty dla Uchodźców

i

Autor: UG Lipowa

W Żywieckich gminach ruszyła rejestracja obywateli Ukrainy. O zasadach rejestracji informuje, między innymi Urząd Gminy w Lipowej

2022-03-16 14:22

Rejestracja odbywa się w budynku Urzędu Gminy w Lipowej, I piętro pok. nr 8, codziennie w dni robocze w godzinach od 8.00 - 14.00. Rejestracja dotyczy: obywateli Ukrainy, obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, członków rodziny obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, małżonka obywatela Ukrainy nie posiadającego obywatelstwa ukraińskiego- informuje Urząd Gminy w Lipowej

 Przed wizytą prosimy o bezpośredni kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 33 860-15-64 lub 33 860-15-65 w celu omówienia zasad i terminu rejestracji.

W sprawnym przeprowadzeniu całej procedury, jeśli to będzie konieczne, pomoże tłumacz biegle posługujący się zarówno językiem ukraińskim jak i polskim -mówi Szymon Wróbel z Urzędu Gminy Lipowa ( posłuchaj poniżej)

Osoby, które nie znają języka polskiego, w dniu składania wniosku o zarejestrowanie pobytu będą mogły skorzystać z pomocy tłumacza języka ukraińskiego, który będzie pełnił dyżur w siedzibie Urzędu Gminy w niżej podanych dniach i godzinach.

czwartek - 17 marca 2022 – w 9.00 - 13.00

piątek - 18 marca 2022 – w 9.00 - 13.00

poniedziałek 21 marca 2022 - w godz. 9.00 - 13.00

wtorek 22 marca 2022 – w godz. 9.00 - 13.00

środa - 23 marca 2022 – w 9.00 - 13.00

czwartek - 24 marca 2022 – w 9.00 - 13.00

piątek - 25 marca 2022 – w 9.00 - 13.00

UWAGA!!!

Rejestracji podlegają wyłącznie wyżej wymienione osoby, które po 24 lutego 2022 r. przybyły do Polski wyłącznie z terytorium Ukrainy. Nie podlegają w tym trybie rejestracji osoby, które przybyły do Polski z terytorium innych państw, np. Słowacji, Węgier, Białorusi.

Potrzebne będą zdjęcia

W trakcie wizyty w Urzędzie Gminy Lipowa każda z osób powinna posiadać jedną, aktualną, kolorową fotografię, ukazującą wizerunek twarzy na wprost. Kolorowa fotografia o wymiarach 35×45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedlającą w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby.  Fotografię wykonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.

Osoba na fotografii jest przedstawiona bez nakrycia głowy. Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny, a osoba ta przedłoży zaświadczenie o przynależności do kościoła lub innego związku wyznaniowego zarejestrowanego w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z właściwymi dla nich przepisami. Osoba może także załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub zaistniałego wypadku.

Osoba na fotografii jest przedstawiona bez okularów z ciemnymi szkłami. Osoba z wadą narządu wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, o ile osoba ta przedłoży orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16. roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku.Osoba, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, a także osoba, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów fotografii może załączyć fotografię niespełniającą tych wymogów.

Fotografia osoby do 5. roku życia może nie spełniać wymogów w zakresie wizerunku.

WAŻNE: bezpłatne wykonanie fotografii !!!

czwartek - 17 marca  oraz 24 marca – w 8.00 - 13.00, piątek - 18 marca  oraz 25 marca - godz. 8.00 - 13.00.

W siedzibie Urzędu Gminy Lipowa będzie możliwość nieodpłatnego wykonania fotografii obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Rzeczpospolitej Polskiej po 24 lutego  celem dołączenia do wniosku o zarejestrowanie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej -informuje Szymon Wróbel z Urzędu Gminy Lipowa ( posłuchaj poniżej ) 

W trakcie wizyty w Urzędzie Gminy osoby powinny posiadać dokument tożsamości, t.j. paszport lub Karta Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości (np. prawo jazdy, legitymacja studencka) lub dokument potwierdzający urodzenie (dot. osób poniżej 18 roku życia) – urzędnik potwierdzi tożsamość także na podstawie dokumentu już unieważnionego.

posłuchaj ;Szymon Wróbel o możliwości wykonania darmowych fotografii potrzebnych do dokumentów dla Uchodźców
posłuchaj: Szymon Wróbel z Urzędu Gminy w lipowej o pomocy tłumacza z języka ukraińskiego