Dziś ponad 4 miliony uczniów w całym kraju rozpoczyna upragnione wakacje. Wakacje wyjątkowe, bo przypadające w czasie pandemii. Sporo osób, zamiast zagranicznego wyjazdu, wybiera wypoczynek w Beskidach. Do tej pory do żywieckiego sanepidu wpłynęło ponad 50 zgłoszeń turnusów wypoczynkowych organizowanych w powiecie żywieckim. Jak przypomina dyrektor żywieckiej stacji sanitarno-epidemiologicznej - Marta Micor - sporo zależy od odpowiedzialności rodziców i organizatorów.
- Na wypoczynek powinny jechać dzieci zdrowe, które nie mają żadnych objawów sugerujących infekcję czy chorobę zakaźną - wyjaśnia szefowa żywieckiego sanepidu. - Organizatorzy, zgodnie z wytycznymi - powinni odebrać takie oświadczenie od rodziców.
Organizatorzy wypoczynku powinni zadbać o zachowanie społecznego dystansu między uczestnikami kolonii czy obozów. Obiekt, w którym wypoczywają dzieci, musi mieć wydzielone pomieszczenie do ewentualnej izolacji osób z objawami chorobowymi. Niezbędne w obiektach są dozowniki z płynem do dezynfekcji, dostępne dla wszystkich uczestników wypoczynku. Konieczne jest także systematyczne dezynfekowanie często dotykanych powierzchni - takich jak poręcze czy wyłączniki.
Jednak jak przypomina szefowa żywieckiego sanepidu -podstawą bezpiecznego wypoczynku pozostaje zachowanie higieny i przestrzeganie obowiązujących zaleceń i zasad.
Uczniowie rozpoczynają upragnione wakacje. Tym razem, będą wyjątkowe, bo w czasie pandemii
2020-06-26
15:40
Podczas tegorocznych wakacji wciąż obowiązuje część obostrzeń. Jak bezpiecznie wypoczywać tego lata?
Co zrobić, by tegoroczne wakacje były bezpieczne - mówi Marta Micor dyrektorka żywieckiego sanepidu
Wybory prezydenckie - jak głosować poza miejscem zamieszkania? Komunikat PKW