Uczestnicy szkolenia podczas zajęć teoretycznych planowali i analizowali wyprawy poszukiwawcze w oparciu o realne scenariusze działań z ostatnich lat. W terenie górskim mieli za zadanie zorganizować i przeprowadzić poszukiwania m.in. osoby starszej z demencją, dziecka, turysty z niepełnosprawnością umysłową, a także osoby z zaburzeniami psychicznym -informuje beskidzki GOPR
Podczas zajęć w terenie przeprowadzono również testy dronów z polskim systemem SARUAV, który wspomaga działania ratowników w górach poprzez automatyczne przeszukanie danego obszaru z powietrza. Testy odbyły się na terenie Szczyrk Mountain Resort ze względu na jego charakterystykę, tj. duże zróżnicowanie pokrycia terenu, obszary otwarte (trasy narciarskie), tereny o niskim “zakrzaczeniu", tereny o nachyleniu umiarkowanym i dużym, obszary o dużym nagromadzeniu obiektów sztucznych w tym industrialnych (koleje linowe, budynki wielkokubaturowe, elementy uzbrojenia terenu).
W terenie zostało rozmieszczonych 14 osób (pozorantów o zróżnicowanej kolorystyce ubioru). Każdy z pozorantów w momencie przelotu UAV nad nim miał do wykonania określone zadania tj. pozostawanie w bezruchu w pozycji leżącej i siedzącej, “aktywne” obserwowanie UAV - “kręcenie się” w miejscu, przemieszczanie się po terenie.
W teście użyto 3 bezzałogowe środki powietrzne. W czasie 3 godzin powierzchnia "nalotów" wyniosła 180 ha. Realne czasy lotu użytych dronów wynosiły ok. 25-30 minut. System SARUAV prawidłowo “rozpoznał” i oznaczył do potwierdzenia wszystkich rozmieszczonych w terenie pozorantów.
W szkoleniu udział wzięło 19 ratowników z: GOPR Karkonosze, Grupa Sudecka GOPR, Grupa Jurajska GOPR, GOPR Beskidy, Grupa Podhalańska GOPR, Grupa Krynicka GOPR, GOPR Bieszczady