Szukamy rozwiązań, aby obszarom przygranicznym było łatwiej wykorzystywać środki europejskie. Jednym z pomysłów jest zmniejszenie kwoty wkładu własnego dla mniejszych miejscowości - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda na spotkaniu w Bielsku-Białej z przedstawicielami Federacji Euroregionów RP oraz ośmiu Euroregionów z południowej granicy Polski. ( posłuchaj poniżej )
Spotkanie w Bielsku-Białej było okazją do rozmowy o wyzwaniach, jakie stawia przed regionami nowy budżet UE 2021-2027. Szef resortu przypomniał, że w nowym okresie programowania 2021-2027 Unia Europejska kładzie jeszcze silniejszy nacisk na współpracę ponad granicami państw.
-Nowa pespektywa budżetowa będzie trudniejsza - Szukamy rozwiązań, aby obszarom przygranicznym było łatwiej wykorzystywać środki europejskie. Jednym z tych pomysłów jest zmniejszenie kwoty wkładu własnego, aby mniejsze miejscowości, które mają bardzo często większe problemy budżetowe, mogły z nich korzystać - wyjaśniał minister Puda.
Minister dodał, że zwrócił się już do KE o zgodę na podjęcie działań "odciążających mniejsze samorządy".
-W powiecie żywieckim nie ma gminy, która by z takich funduszy nie skorzystała- mówi starosta żywiecki Andrzej Kalata. Mówimy tu oczywiście o mikroprojektach związanych z turystyką, z ścieżkami rowerowymi, z szeroko pojętą kulturą, imprezami kulturalnymi i integracją transgraniczną. Faktycznie, w każdej gminie naszego powiatu jakąś inwestycję można by wymienić z tych środków. Ważne, że czynione są kroki by wkład własny do tych mikroprojektów był mniejszy zwłasza, że może to być nawet do 30 procent. To spowodowałoby, że wiele Gmin nie mogło by o ośrodki z tego programu się ubiegać. Po prostu nie miały by na wkład własny-dodaje Kalata. (posłuchaj poniżej)
Minister Puda podsumował najważniejsze osiągnięcia programów współpracy transnarodowej Interreg. W ramach Zarządzania Funduszami Małych Projektów na lata 2014-2020 w programie polsko-czeskim zakontraktowano w sumie ponad 1,8 tys. mikroprojektów, a programie polsko-słowackim ponad 400.
- Efekty mikroprojektów w programie polsko-słowackim to ponad 1,2 tys. km nowych lub zmodernizowanych szlaków turystycznych. Odnowiono 500 obiektów dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Ponad 7 tys. osób, skorzystało z programów edukacyjnych. Na czeskim pograniczu dzięki mikroprojektom powstało ponad 200 nowych produktów turystycznych, blisko 250 odnowionych obiektów, ponad 500 osób wzięło udział w programach wspierających transgraniczne zatrudnienie - czytamy w komunikacie resortu po spotkaniu.
Minister Puda poinformował, że w programach Polska-Słowacja i Polska-Czechy na lata 2021-2027 euroregiony nadal będą odgrywały kluczową rolę w realizacji Funduszy Małych Projektów. Do dyspozycji będzie ponad 19 mln euro środków UE w programie polsko-słowackim i ponad 35 mln euro w programie czesko-polskim.