„Świat w Koronie” to konkurs, który pokazał nie tylko jak bardzo kreatywne są dzieci, ale przede wszystkim pokazał jak najmłodsi, i ci nieco starsi, radzą sobie z poczuciem zagrożenia i przymusowym odizolowaniem, z wymuszoną przez pandemię zmianą.
- Ze wzruszeniem oglądaliśmy te prace - przyznaje Gabriela Kolonko, członkini jury. - Prace były na bardzo wysokim poziomie i bardzo różnorodne. Najcenniejsze dla nas jest to, że dowiedzieliśmy się, jak do tej trudnej sytuacji podchodzą dzieci. Spojrzenie dziecka na walkę, epidemię, na zdalne nauczanie - to wszystko jest zawarte w tych pracach - podsumowuje nasza rozmówczyni. - Spodziewałam się, że dzieci będą ten obecny czas widzieć w ciemnych barwach - dosłownie - a ku mojemu zaskoczeniu - młodzi artyści „poszli w kolory" i aktywność - komentuje z uśmiechem.
„Świat w Koronie” to konkurs, który pokazał nie tylko jak bardzo kreatywne są dzieci, ale przede wszystkim pokazał jak najmłodsi, i ci nieco starsi radzą sobie z poczuciem zagrożenia i przymusowym odizolowaniem, z wymuszoną przez pandemię zmianą.
- Ze wzruszeniem oglądaliśmy te prace - przyznaje Gabriela Kolonko, członkini jury. - Prace były na bardzo wysokim poziomie i bardzo różnorodne. Co cieszy, najmłodszy uczestnik miał zaledwie trzy lata. Najcenniejsze dla nas jest to, że dowiedzieliśmy się, jak do tej trudnej sytuacji podchodzą dzieci.
Spojrzenie dziecka na walkę, epidemię, na zdalne nauczanie - to wszystko jest zawarte w tych pracach - podsumowuje nasza rozmówczyni. - Spodziewałam się, że dzieci będą ten obecny czas widzieć w ciemnych barwach - dosłownie - a ku mojemu zaskoczeniu - młodzi artyści „poszli w aktywność” i kolory - komentuje z uśmiechem. Pojawiły się bardzo zaskakujące prace. Zaskoczyła nas misternie wykonana gra planszowa - każde pole, pionki… wszystko dopracowane. Niesamowite...Nie zabrakło nawet pola „Zapomniałeś zabrać maseczkę - wracasz na linię startu" - to pokazuje, jak bardzo świadomi całej sytuacji są młodzi ludzie - przyznaje nasza rozmówczyni. - Inną pracą, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie byłą praca przestrzenna wykonana z modeliny… Dom, w którym rodzinna wspólnie spędza czas, a w ogrodzie miniaturowe pranie… gdzie na sznurze rozwieszone są maseczki - takie detale wrobią piorunujące wrażenie - komentuje.
- To właśnie moja praca - przyznaje Paweł, autor misternego dzieła. Chciałem pokazać jak sam spędzam czas w okresie pandemii. W domu graliśmy w planszówki. Trochę było roboty ze sklejaniem tych wszystkich małych elementów - przyznaje z zadowoleniem. - Pracowałem nad tą makietą dwa dni, ale jestem zadowolony z efektu - dodaje z uśmiechem Paweł, jeden z nagrodzonych.
- Ja stworzyłem film - chodziło połączenie animacji i normalnego filmu - przyznaje Piotr z Lipowej. - W czasie pandemii - brakowało mi przede wszystkim spotkań z kolegami, tym bardziej, że skończyłem właśnie ósmą klasę, i był to ostatni rok z moimi przyjaciółmi z klasy - wyjaśnia.
Podczas uroczystego rozdania nagród - a laureatów wyłoniono aż pięćdziesięciu - Mirosław Dziergas szef wydziału kultury żywieckiego starostwa dziękował młodym artystom nie tylko za pasję tworzenia, ale i za wskazówki, które młodzi ludzie przekazali dorosłym. - Koronawirus nas wszystkich przewartościował, dziękuję że tymi pracami przypomnieliście nam, co rzeczywiście jest ważne i cenne - podsumowywał.