Uroczystość rozpoczęła się przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Żywcu. Pod popiersiem Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły kwiaty i wiązanki. Następnie w Konkatedrze pw. Narodziń Najświętrzej Marii Panny odbyła się Msza Święta. Po niej, uczestnicy przeszli na żywiecki rynek, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. W uroczystości wzięli udział między innymi parlamentarzyści, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, związków kombatanckich, harcerstwa, przedstawiciele szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Żywca.
Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości odbywały się również w gminach powiatu żywieckiego. Składano kwiaty pod pomnikami poległych żołnierzy w obu wojnach światowych, grano pieśni legionistów, odbywły się również spotkania i wystawy związane z historią naszego regionu. W Miejskim Centrum Kultury w Żywcu zorganizowano koncert wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo, że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za datę odzyskania niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.