Nigdy nie zaginie górolskie godanie – czyli dyktando gwarowe w Węgierskiej Górce. Młodzi pasjonaci gwary i własnych korzeni – już po raz dziewiąty zmierzą się z mową swoich przodków. - można się jeszcze zgłaszać. - Zapisy trwają jeszcze do 10 listopada – przypomina dyrektorka Ośrodka Promocji Gminny - Agnieszka Tyrlik.
Mamy już stałe grono uczestników tego konkursu. Staramy się, aby brały w nim udział głównie osoby z terenu naszej gminy – chodzi głównie o ożywienie zamiłowania do języka gwarowego, ale konkurs jest otwarty i biorą w nim udział także uczniowie ze szkół gmin ościennych – przyznaje dyrektorka OPG.To nasza lokalna tożsamość, a takie konkursy pozwalają na docenienie języka gwarowego.
Tradycyjnie już, od lat konkurs składa się z 2 części: pierwsza pisemna oraz druga nieobowiązkowa ustna – prezentowana na scenie.
W pierwszej części uczestnicy muszą zapisać dyktowany gwarą tekst, a następnie „przetłumaczyć” go na tekst literacki. Jest także krzyżówka. Natomiast w części dowolnej – uczestnicy prezentują przygotowane przez siebie wcześniej gwarowe utwory – forma jest dowolna, ogranicza ich jedynie czas – dokładnie 3 minuty – dodaje nasza rozmówczyni. Całość tego gwarowego sprawdzianu im. Renaty Madejczyk opiera się na książce Stanisława Ficonia „Godomy po nasymu. Wyrazy i zwroty gwarowe dorzecza górnej Soły na przykładzie mieszkańców Cięciny i okolic” i dotyczy gwary typowej dla terenu gminy Węgierska Górka.
Zapisy trwają jeszcze do 10 listopada.
Zmagania o tytuł Gwarowego Mistrza wystartują 18 listopada o 10.00