Nowoczesny ośrodek górski ma powstać pod Szyndzielnią

i

Autor: Śląskie. Pozytywna Energia

Beskidy bardziej dostępne dla niepełnosprawnych. Pod Szyndzielnią powstanie nowoczesne centrum górskie

2022-11-21 16:37

Pod Szyndzielnią w Bielsku-Białej ma powstać nowoczesne Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. Kompleks ma pełnić rolę szkoleniową i rehabilitacyjną, w jego granicach znajdzie się również Centralna Stacjia Grupy Beskidzkiej GOPR. Inwestycja ma również na celu zwiększenie dostępności Beskidów dla osób niepełnosprawnych.

Pod Szyndzielnią ma powstać nowoczesny kompleks górski

W 2027 roku pod Szyndzielnią w Bielsku-Białej ma zakończyć się budowa unikatowego w skali całej Europy Śląskiego Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. Celem ośrodka jest zwiększenie bezpieczeństwa turystów przebywających w Beskidach, poprzez między innymi edukację na temat właściwego zachowania w górach. W kompleksie będą odbywały się również specjalistyczne szkolenia podnoszące kwalifikację ratowników górskich. Istotną rolę w całym projekcie pełni też zwiększenie dostępności Beskidów dla osób zmagających się z niepełnosprawnościami. Centrum powstanie u stóp Szyndzielni, w pobliżu al. Armii Krajowej. Władze Bielska-Białej przekazały ten teren GOPR-owcom w 1997 roku.

Powstanie Centrum zostało uwzględnione w strategii rozwoju województwa śląskiego na lata 2021-2027. 10 listopada beskidzki GOPR otrzymał od władz województwa dofinansowanie w kwocie 500 tysięcy złotych. Środki te zostaną wykorzystane na zakończenie I etapu budowy centrum. Uwzględnia on przygotowanie dokumentacji technicznej i projektowej oraz wypełnienie wszystkich pozostałych formalności związanych z realizacją przedsięwzięcia. 

Beskidy staną się jeszcze bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych

Jak podaje "Dziennik Zachodni", jednym z najważniejszych założeń inwestycji jest umożliwienie zwiedzania Beskidów osobom zmagającym się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Projekt zakłada między innymi stworzenie w Centrum wypożyczalni wózków terenowych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kompleks ma również zawierać przestrzeń przeznaczoną do badań naukowych prowadzonych przez GOPR wspólnie z badaczami Politechniki Krakowskiej. Obie instytucje współpracują od roku w celu skonstruowania usprawnionych wózków terenowych, które zwiększą bezpieczeństwo korzystających z nich osób niepełnosprawnych.

Jak podaje "Dziennik Zachodni", działania w zakresie zwiększenia dostępności Beskidów nie skupiają się wyłącznie na wokół samego Centrum. W 2023 roku GOPR-owcy planują też przebudowę odcinka pomiędzy górną stacją kolei Szyndzielnia a Schroniskiem PTTK oraz dostosowanie szlaków górskich w rejonie Klimczoka. W przyszłości na innych trasach mają rozpocząć się pracę, które umożliwią górskie wędrówki osobom niewidomym i niedowidzącym. W tym celu szlaki zostaną wyposażone w znaczniki głosowe. Będą one łączyć się z aplikacją na smartfonach, dzięki czemu osoby cierpiące na problemy ze wzrokiem będą mogły poruszać się między wyznaczonymi punktami.

Śląskiego Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki będzie miejscem przeznaczonym dla wszystkich miłośników Beskidów. Odwiedzający go turyści będą mogli skorzystać z oferty edukacyjnej, natomiast ratownicy GOPR-u i przedstawiciele innych służb wezmą udział w szkoleniach symulujących nagłe wypadki, co pozwoli im zwiększyć skuteczność niesionej pomocy. Powstanie Centrum jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa w górach, a nowoczesne rozwiązania umożliwią zwiedzanie beskidzkich szlaków osobom niepełnosprawnym.