Inwestycja obejmuje przebudowę niezagospodarowanego dotąd drugiego piętra pawilonu nr 5, w którym obecnie mieszczą się poradnia zdrowia psychicznego (parter) oraz oddział psychiatryczny zamknięty (pierwsze piętro). Dzięki pozyskanym środkom uda się zwiększyć dostępność do łóżek całodobowych psychiatrycznych dla najmłodszych. Obecnie jest ich na tym oddziale 17, a będzie- 30. W planie jest też zakup niezbędnego wyposażenia.
- Już ślemy pisma do ministra i NFZ, aby nasz kontrakt został zwiększony - mówi starosta Andrzej Płonka, który przypomina że starania o otwarcie całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w bielskim szpitalu trwały prawie… 10 lat! Po otwarciu wszystkie łóżka zostały zajęte praktycznie w ciągu kilku dni! Samorządowiec nie kryje zadowolenia. -Wiemy, że wszędzie brakuje lekarzy, tymczasem psychiatrię dziecięcą mamy zabezpieczoną. Udało nam się wykształcić „swoich” psychiatrów, mamy rezydentów. To dzięki dobrej współpracy dyrekcji obu naszych szpitalu- Bielskiego Centrum Psychiatrii- Olszówka i „pediatryka”, za co obu paniom bardzo dziękuję- mówi bielski starosta. ( posłuchaj poniżej)
Wartość zadania, to ponad 1,8 mln zł. Szpital otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 % całości inwestycji. Pieniądze muszą być rozliczone do końca bieżącego roku. - Bardzo chciałbym, żeby nam się to udało a zostało niewiele czasu. Nie zapominajmy, że jesteśmy w trakcie pandemii, przed nami przetarg, a przedsiębiorcy mają zwykle o tej porze roku już pełny portfel zamówień. Zrobimy wszystko, żeby się udało – zapewnia samorządowiec.
Skutki pandemii wśród dzieci i młodzieży dotyczące zaburzeń psychicznych już są odczuwalne, a będą długofalowe. Dlatego potrzebne jest wzmocnienie systemu opieki w zakresie zdrowia psychicznego i nakładów na ten cel - przekonują eksperci. Z raportu NIK wynika, że 9-10 proc. dzieci wymaga pomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Jednocześnie mimo rosnących potrzeb, nie ma wzrostu, jeżeli chodzi o nakłady na psychiatrię.
W 2019 roku w województwo śląskie na oddziałach psychiatrii dziecięcej dysponowało 95 łóżkami, co daje 8 536 dzieci na jedno łóżko.
Biorąc pod uwagę wzrost prób samobójczych i przewidywania, że po pandemii będzie plaga chorób psychicznych i prób samobójczych, specjaliści informują ,że trzeba zwiększać nakłady na psychiatrię dziecięcą.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]