Wspólne obserwacje nieba na odległość będą możliwe dzięki wyposażeniu uczestników w teleskopy Sky-Watcher 130mm. - Teleskopy można otrzymać bezpłatnie na okres wakacji 2020 - zarówno do domu jak i na wyjazd lub urlop - przekonują miłośnicy gwiazd. Jedynym warunkiem jest udział w meetingach organizowanych przez stowarzyszenie, które poprowadzą dwa razy w tygodniu od 20 lipca koordynatorzy organizacji.
- Spotkania te to doskonały moment na zapoczątkowanie swojej pasji do astronomii i obserwacji nieba, gdyż cykl zajęć będzie przypominał mały kurs dla początkujących pasjonatów, gdzie nie tylko dowiemy się gdzie szukać i jak obserwować konkretne obiekty, ale i krok po kroku od momentu otwarcia pudełka do samego użytkowania teleskopów w plenerze, poznamy uroki praktycznej astronomii pod gołym niebem - wyjaśnia Piotr Nawalkowski, szef Stowarzyszenia POLARIS - OPP.
Wakacyjne spotkania wieczorno-nocne będą organizowane głównie zdalnie, ale pasjonaci przewidują także aktywności zespołowe, jak np. w trakcie VIII Festiwalu Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej. Obserwacje będą prowadzili wieloletni praktycy współpracujący z organizacją, jak m.in. pracownik dydaktyczny Planetarium Śląskiego w Chorzowie czy wieloletni obserwator meteorów mający na swoim koncie jeden z najlepszych wyników godzinnych na świecie. Nie zabranie także gości i specjalistów z uczelni wyższych, którzy przybliżą zasady ochrony nieba przed zanieczyszczeniem światłem.
Zdalne obserwacje będą uzależnione od terminów ciekawych zjawisk astronomicznych. Program będzie przygotowywany w ten sposób, aby uwzględniać aktualne prognozy, jak i zajęcia zastępcze dotyczące obsługi teleskopu, jego przygotowania i konserwacji, czy nawet umiejętności posługiwania obrotową mapą nieba, którą uczestnicy otrzymają w komplecie z teleskopem.
Nowe, fabrycznie zapakowane teleskopy można odebrać w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej. Osoby niepełnoletnie są proszone o odbiór teleskopu razem z osobą dorosłą z dowodem osobistym, gdyż sprzęt podlega użyczeniu na podstawie pisemnej umowy.
Jak zaznaczają organizatorzy wspólnej akcji - pierwszeństwo otrzymania teleskopu mają uczestnicy konkursu makiet i modeli ochrony ciemnego nieba, którzy zgłosili się do udziału w ramach projektu Dark Sky Community. Do dyspozycji pozostaje nadal blisko połowa teleskopów przewidzianych do rozdania - warto więc się zgłosić i rozpocząć swoją przygodę z obserwacją nieba.
Dodatkowo w przypadku większego zainteresowania i wsparcia ze środków Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię", organizatorzy akcji biorą pod uwagę zwiększenie ilości tego typu sprzętu poprzez dodatkowy zakup kolejnych 10 teleskopów.
Zainteresowane osoby powinny skontaktować się ze Stowarzyszeniem: [email protected] lub [email protected] oraz telefonicznie na nr 33 863-46-93 bądź 695-14-29-49