Istotnym argumentem przemawiającym za segregacją śmieci jest oczywiście ochrona środowiska naturalnego. Sortowanie śmieci oraz późniejsze odzyskiwanie z nich różnych surowców to skuteczna metoda, by zapobiec stopniowemu przepełnianiu się składowisk odpadów. Recykling umożliwia nam ponadto wyraźne ograniczenie zużycia surowców naturalnych różnego typu.
Właśnie takie przesłanki skłoniły Agatę Caputę dyrektor Przedszkola numer 9 w Żywcu, nauczycielki z tej placówki ,Burmistrza Żywca Antoniego Szlagora i Społeczną Straż Rybacką do udziału w akcji segregacji wpólnie z przedszkolakami. Tym razem udało się zebrać i posegregować ponad tonę odpadów. Akcja polega na tym, że każdy kilogram oddanych surowców wtórnych zostanie zamieniony na artykuły papiernicze dla dzieci z przedszkola, Należy dodać, że te materiały również będą pochodziły z recyklingu.
Dzieci rodzą się z cudowną umiejętnością naśladowania i dlatego szuka wzorców, które chce przyswoić. Dlatego takie inicjatywy są cenniejsze od złota. To dzieci stanowią naszą przyszłość, a ochrona środowiska naturalnego jest ich przyszłością. Dlatego w dużej mierze od nas zależy czy ukierunkujemy ich przyszłe decyzję w odpowiednią stronę-przypominają organizatorzy akcji.