TKB 2019

i

Autor: MCK Żywiec Lucjusz Cykarski

57 Tydzień Kultury Beskidziej. Największa impreza góralska w kraju w tym roku odbędzie się pod hasłem "Trwajmy w tradycji" [GALERIA]

2020-07-06 15:45

Prawie 150 zgłoszeń wpłynęło na tegoroczny 51. Festiwal Folkloru Górali Polskich on-line. To pierwszy taki wynik w ponad półwiecznej historii konkursu. O tym, kto w tym roku będzie zdobywcą Złotych Żywieckich Serc, dowiemy się 2 sierpnia o godz. 18.00 podczas wirtualnego koncertu laureatów. Dzięki nietradycyjnej, internetowej formule konkursu, mogły wziąć w nim udział osoby, które były przekonane, że już to się nie uda. Wśród nich znalazła się na przykład 75-letnia Józefa Sordyl, siostra Zofii Sordyl. Obie przysłały swoje nagrania

Kilkanaście godzin nagrań obejrzy, a następnie oceni komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (przewodnicząca, muzykolog), Zbigniew Wałach (muzyk), Aleksander Smaga (muzyk), Przemysław Ficek (muzyk), Katarzyna Pach-Sznepka (sekretarz komisji).


– Zdając sobie sprawę z tego, że nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania twórcy z odbiorcą, chcieliśmy stworzyć choćby namiastkę przeprowadzanego co roku FFGP. Ale ogromna ilość zgłoszeń, pięknie nagranych, niejednokrotnie w górskiej scenerii, pokazała nam, jak bardzo potrzebne są takie konkursy. Wykonawcy pragną dzielić się swoją pasją, grać i śpiewać góralskie nuty. To dla nich ogromna wartość. Widać to wyraźnie teraz, w czasie pandemii, kiedy próby zostały zawieszone – podsumowuje Magdalena Koim, dyrektor programowo-artystyczny TKB.

57. Tʏᴅᴢɪᴇń Kᴜʟᴛᴜʀʏ Bᴇꜱᴋɪᴅᴢᴋɪᴇᴊ – największa impreza góralska w kraju – w 2020 roku odbędzie się pod hasłem Tʀᴡᴀᴊᴍʏ ᴡ ᴛʀᴀᴅʏᴄᴊɪ. Potrwa 9 dni, od 25 lipca do 2 sierpnia. Ponownie przekonamy się, jak mocno góralski folklor łączy ludzi. Tym razem spotkamy się przede wszystkim w Internecie, ale nie tylko…

Z pewnością widzowie będą mogli wygodnie rozsiąść się w fotelu, aby przez 9 dni oglądać na profilu facebookowym TKB albo kanale Youtube rozmaite materiały filmowe, również transmitowane na żywo. Planowane są liczne koncerty, zarówno zupełnie nowe, jak i archiwalne, oraz warsztaty, pokaz strojów, reportaże, gotowanie na polanie, wywiady z ludźmi TKB. Pomysłów jest mnóstwo. Można się więc spodziewać wielu ciekawostek, które m.in. ukazują festiwalowe kulisy.

Swoje filmowe propozycje przygotowują obecnie zarówno poszczególne estrady we wszystkich miejscowościach TKB, jak i instytucja koordynująca całe przedsięwzięcie – Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Odwiedzimy Wisłę, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Jabłonków, Ujsoły i Istebną. Spotkamy się też z laureatami Festiwalu Folkloru Górali Polskich z ostatnich lat. Posłuchamy koncertów beskidzkich kapel, nagranych na beskidzkich szlakach.

Czy planowane są jakieś wydarzenia poza Internetem? Taką możliwość dopuszczają obecnie niektóre estrady, szczególnie w Wiśle, Szczyrku i Żywcu. – Tak, są takie plany – stwierdza Lesław Werpachowski, dyrektor ROK w Bielsku-Białej, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB. – Co uda nam się zrealizować, będzie jednak zależało nie tylko od nas, ale również od sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń, a przecież nie wiemy, jakie one będą pod koniec lipca. My ze swej strony dołożymy wszelkich starań, aby to wielkie święto tradycji i folkloru, jakim jest TKB, i w tym roku cieszyło serca mieszkańców i naszych gości.

Estrada żywiecka pragnie zaprosić widzów na dwudniowe wydarzenie zlokalizowane na dziedzińcu Starego Zamku i na terenie parku, gdzie rozmieszone będą stoiska ludowych twórców. Mowa jest także o koncertach kapel oraz warsztatach rękodzieła i sztuki ludowej. Wszystko jednak jeszcze może się zmienić.


Sceny w Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej skłaniają się jednak głównie w stronę działań internetowych. Jak zapowiada Katarzyna Sporek z ujsolskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, wspaniałe, wysokie ognisko, które od lat zdobi TKB, zapłonie i w tym roku, podczas internetowych, jednodniowych 42. Wawrzyńcowych Hud.
Na Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne zgłosiło się 15 zespołów zagranicznych i 3 polskie, jednak wydarzenie zostało przeniesione na przyszły rok.

Za nami kolejny weekend koncertów plenerowych w Zielonej Górze